Americký tank M60A1

20.12.2014
admin

Moje rodinné okolí ví, že jsem fanda do vojenské techniky a sem tam si postavím nějaký ten model. Proto jsem na jedné své oslavě obdržel jako dárek plastikový model amerického tanku M60A1 v měřítku 1:72. Vzhledem k tomu, že  upřednostňuji modely techniky používané ozbrojenými složkami českými nebo československými, rozhodl jsem nepodléhat žádným trendům a postavit model jen tak z krabičky. Navíc jsem si chtěl vyzkoušet stavbu bez použití syntetických barev i laků. K tomu se mi 13 cm velký model ocelového rytíře ze zámoří znamenitě hodil.

Historie typu

Tank M60 byl vyráběn americkou firmou Chrysler. První prototyp spatřil světlo světa v roce 1958, přičemž do výzbroje amerických sil byl zařazen o čtyři roky později v roce 1962 a byl dlouhá léta hlavním bojovým tankem USA, když jeho výroba skončila až v roce 1980 po více než 15 tisících vyrobených kusů.   Jeho přímým nástupcem je tank M1 Abrams, v současnosti jeden z nejlepších tanků světa.

Podnětem k jeho vzniku se stalo masivní zavádění tanků T-54 v Sovětské armádě a ozbrojených silách satelitů SSSR. T-54 byly vyzbrojeny kanonem D10-T ráže 100 mm, který svými bojovými parametry podstatně převyšoval vozidla, jimiž byly v té době vyzbrojeny americké tankové útvary s tanky M47 a M48 používající kanon M36 ráže 90 mm. M60 se měl tedy svému přímému protivníkovi vyrovnat v palebné síle a proto obdržel kanon typ M68 ráže 105 mm s drážkovaným vývrtem hlavně. Jedná se o celosvětově rozšířený britský typ L7 s výrazně přepracovaným závěrovým mechanizmem a není bez zajímavosti, že stejný typ byl také ve výbavě prvních verzí tanku M1 Abrams. Kanon dokáže střílet většinu typů munice jako HEAT (High Explosive Anti-Tank), HESH (High Explosive Squash Head), APDS (Armor Piercing Discarding Sabot) a APFSDS (Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot). Vezená zásoba munice pro kanon je 60 ks.Hlavní výzbroj doplňuje koaxiálně uložený kulomet M240 nebo M73 ráže 7,62 mm a protiletecký kulomet M85 ráže 12,7 mm. Nechybí zařízení na vymetání zadávacích granátů.

Osádka je tvořena 4 muži. M60 je s 50 tunami poměrně robustní bojový stroj, který dokáže vyvinout maximální rychlost cca 50 km/h. K tomu mu slouží 12 válcový vznětový motor Continental AVDS-1790-2C o výkonu 750 hp spolu s automatickou převodovkou Allison CD-850-6/6A. Motor je uložen v zadní části. Palivová nádrž pojme 1420 litrů paliva, s nímž tank urazí 500 km. Podvozková soustava je postavená na principu torzních tyčí. Na každé straně je umístěno 8 kol, vždy 6 pojezdových a po jednom hnacím a napínacím. Jeho určitou slabinou se stal pancíř. Ten je pouze ocelový. Tento nedostatek se snažili konstruktéři vyvážit jeho zešikmením. Kromě toho tank dostal protipožární zařízení a systém včasného varování, což vylepšuje šance posádky přežít případný zásah. Typickým vzhledovým prvkem je koš v zadní části věže. Kromě USA sloužil i v dalších zemí světa, z Evropských států uveďme například Itálii, Portugalsko, Španělsko nebo Rakousko. Samozřejmě nechybí v arzenálech dalších států, jako Izrael, Saudská Arábie, Turecko atd. Muzejním exponátem je mimochodem také ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech. Tamější M60 pochází z výzbroje řecké armády.

Samozřejmě se dočkal ve své kariéře i modernizace. V provedení M60A1 byla původní věž nahrazena novou, s lepší balistickou ochranou i větším vnitřním prostorem. V dalších verzích dostal tank stabilizaci kanonu v kombinaci se systémem řízení palby s optickým dálkoměrem a mechanickým počítačem. Během provozu byl dovybaven tepelným pláštěm hlavně, čističkou vzduchu s horním sáním a pasivním zařízením pro noční vidění. Pro zvýšení ochrany v době války o Kuvajt došlo narychlo k instalaci reaktivního pancíře ERA. Ve verzi M60A2 přišel raketový systém 152mm Shillelagh vystřelovaný hlavní. Tank nese 13 raket a 33 nábojů. Posledním provedením je M60A3. Existují i další odvozené stroje jako mostní tank M60 AVLB, odminovací tank M60 AVLM nebo M60 Panther. Derivátem M60 je speciální verze M60-2000, což je exportní iniciativa firmy General Dynamics Land Systems, představující tzv. „levný“ Abrams. Dodatečný vývoj probíhá také v dalších státech, jmenujme například d Izrael a jeho Magach-7 /Sabra/.

Jeho prvním aktivním vystoupení bylo v barvách státu Izrael při bojích na Sinajském poloostrově a golanských výšinách v sedmdesátých letech dvacátého století. Zabojoval si také v Libanonu v roce 1982. Většinou docházelo ke střetům s protivníky sovětské provenience jako T-54, T55 nebo T-62. Kariéra M60 se začala uzavírat na začátku devadesátých let dvacátého století. Zařazování moderních M1 Abrams je odsunulo z prvního sledu u hlavního uživatele a to US Army. Začal pomalu přecházet k národní gardě i do armádních rezerv. Pod křídly americké námořní pěchoty se zúčastnil operace „Pouštní bouře“ v roce 1991 v počtu 210 ks varianty M60A1. Na africkém kontinentu se objevil také jako součást kontingentu Itálie na misi OSN v Somálsku o dva roky později. Sporadicky mohl být použit ještě na několika dalších místech, ovšem s určitou nadsázkou se dá říci, že navzdory počtu vyrobených kusů si toho M60 ve skutečném nasazení moc neužil.

Stavebnice

Vlastní stavebnice je v klasické krabici stylu Revell černé barvy s patřičným znázorněním tanku v akční podobě z operace proti Iráku v roce 1991. Obsah je soustředěn na čtyřech rámečcích tmavě pískové barvy. Jeden z nich je věnován jen pásům, které jsou rozděleny na několik segmentů. Čiré díly stavebnice postrádá. Kvalita součástek odpovídá úrovni stavebnice. Větší problémy s otřepy jsem nezaznamenal. Součástky nejsou žádné navíc. Při volbě M60 s pláty ERA budete mít na konci zcela prázdné rámečky. Návod je soustředěn na 2 listech velikosti A4. V nabídce jsou 4 kamuflážní schémata. Americká USMC z pouštní bouře v jednolité pískové, americká maskovací z kontingentu v tehdejším západním Německu, obdobná ovšem italská a nakonec jednobarevná rakouská. Obtisky jsou soustředěné na malém aršíku. Každý je číselně označen. Umístění obtisků podporuje přehledné schéma.

Krabice - stavebnice modelu amerického tanku M60A1

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1

Stavba

Nečekal jsem žádné záludnosti a tak to i bylo. Stavbu jsem začal korbou a podvozkem. Ten je poměrně členitý. Zabere snad nejvíce času. Výzvou pro mě bylo sestavení pásů. S plastovými jsem zatím nepracoval, byla to tedy moje první příležitost. Následovalo sestavení věže s dělem. Zde bylo trochu složitější poskládat koš na věži. Abych se vyhnul tmelení, použil jsem variantu s pláty ERA. Pro jejich instalaci je potřeba vyvrtat otvory v místech označených prohlubněmi. S ohledem na barvení jsem pláty obarvil samostatně. Osazení proběhlo prakticky až na hotový model. Samostatně jsem pak sestavil velitelskou věžičku s kulometem proti letadlům. Chvíli jsem koketoval s použitím injekční jehly. Na to jsem nakonec rezignoval a použil díl ze stavebnice. Jedinými doplňky se staly antény. Vyrobil jsem je vytažením z rámečku nad svíčkou a umístil na strop věže podle fotografií z internetu. Na celý tank aplikovala akrylové barvy AGAMA. Nejvíce ploch pokryla písková barva. Na manžetu kanonu a kulometu jsem použil odstín kůže. Periskopy a kola jsem netradičně obarvil noční modrou. Pásy kombinace hliníkového nátěru a barvy pásů. V jediném případě jsem se nevyhnul syntetice a to právě v případě antén. S napuštěním spár mi pomohly klasické školní vodovky. Obtisky použila bez větších problémů za podpory příslušných roztoků AGAMA. Sjednocení povrchů zajistil vodou ředitelný matný lak. Další syntetickou barvu jsem použil pro metodu suchého štětce na ztvárnění odřenin. Celý tank jsem následně umístil na dřevěnou podložku zakoupenou za 25 Kč na modelářské výstavě. Aby kompozice působila stylově, vytvořil jsem z jemného písku povrch připomínající poušť. Závěr patřil prachovému patinátoru. Stavbu jsem si vcelku užil. Nakonec modelčina je pro zábavu.

Model amerického tanku M60A1 - levý bok

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – levý bok

Model amerického tanku M60A1 - pravý bok detail

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – pravý bok detail

Model amerického tanku M60A1 - předek

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – předek

Model amerického tanku M60A1 - předek zleva

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – předek zleva

Model amerického tanku M60A1 - předek zleva detail

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – předek zleva detail

Model amerického tanku M60A1 - předek zleva zhora

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – předek zleva zhora

Model amerického tanku M60A1 - zadek

Stavebnice modelu amerického tanku M60A1 – zadek

Seznam materiálu:

AGAMA Akryl F7M Noční modrá
AGAMA Akryl 01M Bílá
AGAMA Akryl 17L Červená
AGAMA Akryl 46Me Hliníkový nátěr
AGAMA Akryl N21M Písková žlutá
AGAMA Akryl 30M Kůže
Klasické vodovky na napuštění spár
Patinátor AGAMA – prach
Humbrol MET 11
Humbrol MET 53
Revell 91
Sjednocovací lak matný od Pavla Models
Roztoky na obtisky AGAMA

Zdroje informací:

http://cs.wikipedia.org/wiki/M60_Patton
http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=3684.0

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>