Proč je důležité dívat se kolem sebe…

28.12.2016
Martin Marek

Stále dokola slyšíme o poplašných zprávách, neexistujícím nebezpečí z běženců, či dokonce o potřebě pomáhat trpícím. Ruku v ruce s tím jde také zpochybňování propojení mezinárodního zločinu a podnikatelských struktur, které se snaží vydělat na tzv. „uprchlících“. Korunu u všemu nasazují všichni ti, co odmítají připustit, že realita vyloučených lokalit, násilí i náboženského teroru zaplavuje Evropu. Jenže virtuální svět viděný skrz růžové brýle dostává trhliny. Začínají se objevovat kauzy, kdy migrační vlna může nečekaně a velmi jednoduše dorazit také do Vašeho sousedství. Ano, je to tak. A nejedná se o medializované dovezení šesti tisíc migrantů vládou současné koalice. Případy, o nichž hovořím jsou klasickou ukázkou propojení „vyčůránků“, kteří si pomoci migrantů chtějí přijít na své. Nikoliv někde v uprchlických centrech za ostnatým drátem, ale v obcích na jižním Plzeňsku. Zde dva příklady.

Příklad první: „Azylový dům“

Na území jedné z předmětných obcí získal nejmenovaný „podnikatel“ objekt bývalého potravinářského podniku v rámci exekučního řízení. Stojí na okraji vesnice s necelými třemi tisícovkami obyvatel na dohled od plzeňských Černic. Za budovu s příslušnými pozemky zaplatil zhruba 2,5 mil. Kč. Obec hospodaří s ročním rozpočtem 5 mil. Kč. Filuta podnikatel se dostavil na obecní úřad a pokoušel se získaný objekt obci přenechat za lidovku – 10 mil. Kč. Obec na to samozřejmě nemá. Zadlužovat se nechce, tudíž dohoda nebyla možná. Takový přístup ovšem spekulanta rozpálil do běla. Vědouce, že svého jen stěží dosáhne jal se představitelům obce vyhrožovat. Čím myslíte, že vyhrožoval? No samozřejmě umístěním migrantů. Ale ani tak svůj záměr neprosadil. Chvíli se nic nedělo. Pak však na úřad dorazili zástupci neziskové organizace. Na jednání vysvětlili svůj záměr využít „objekt“ jako azylové centrum pro matky s dětmi za pomoci dotačního titulu z jednoho konkrétního ministerstva. A hned se rozhodli požádat o stavební povolení. K tomu je potřeba dodat, že neziskovka se zabývá integrací migrantů z jedné země bývalého sovětského svazu na pomezí Evropy a Asie. K žádosti o stavební povolení přiložili jen půdorys uvažovaného řešení včetně několikastránkového dokumentu o poslání zamýšleného azylového centra. Dokument oplýval množstvím neuvěřitelně pozitivních přínosů. Od zlepšení situace v sociálním začleňování po poskytování služeb ubytovanými azylanty. Samozřejmě to má pro občany vesnice háček. Využití dle původního záměru je požadováno jen určitou dobu, v době čerpání dotačních titulu. Pak se z toho může klidně stát ubytovna pro migranty nebo nepřizpůsobivé. Navíc se při ověření identifikačního čísla jejich sdružení začaly ukazovat první pochybnosti. Dále vyplula na povrch problematická minulost obou zástupců typu exekuce, insolvence atd. Zkrátka na první pohled klasičtí bílí koně. Obec ústy svých představitelů dala najevo negativní stanovisko, jenže bez výsledku. Prostě spekulanti se rozhodli vyrazit peníze buď z obce nebo ze státu. Kauza tedy pokračuje. Začíná kolo posuzování, odvolávání a právních příprav. Obec zvažuje, jak se záměru aktivně bránit. Hledá podporu i možnosti, jak zapojit veřejnost. Lze předpokládat, že jen schválení výstavby azylového centra bude velmi komplikované. Zájmem občanů žijících v obci je realizaci takového zařízení vůbec nepřipustit. Nicméně zajímavá je ještě další věc. Stejnou vesnici si vybral ještě jiný podnikavec. I on chce budovat sociální centrum. Tentokrát pro seniory z Německa. Samozřejmě opět jde o dotace. No nevím, zda bych jako německý důchodce chtěl trávit svůj zasloužený odpočinek zrovna u Plzně. Nicméně v tomto případě stojí v cestě územní plán, o jehož změnu se podnikavec přirozeně snaží.

Ilustrační obrázek (1)

Ilustrační obrázek (1)

Příklad druhý: „Domov důchodců“

Shodou okolnosti hned ve vedlejší obci oznámila další skupina záměr vybudovat za pomoci evropských dotací další domov, tentokrát pro české důchodce. Vesnice je populární spíše pro mladší generaci díky pravidelně pořádaným hudebním létům. Výstavba zařízení pro seniory právě zde proto působí opravdu zvláštně. Ocitlo by se poměrně daleko od nejbližší nemocnice. Mimo hlavní komunikace s problematickým dojezdem například policie nebo hasičů. Situace v tomto případě vypadala z počátku jinak. Zastupitelstvo bylo rozdělené téměř ve vyrovnaném poměru mezi odpůrce a příznivce. Do věci se ovšem vložila iniciativa místních občanů. Založili si zájmové sdružení. Díky tomu vstoupili organizovaně do dalšího procesu vyjednávaní. A měli úspěch. Na veřejném zasedání zastupitelstva se podařilo celý záměr smést ze stolu. Pikantní při tom bylo, že předkladatelka návrhu byla přímo tam demaskována jako klasický bílý kůň. Kauza zatím jak se zdá, skončila.

Ilustrační obrázek (2)

Ilustrační obrázek (2)

Pokud se podíváte na oba příklady s mírným odstupem, nelze se ubránit dojmu, že začalo cílené budování ubytovacích kapacit na Plzeňském venkově. Papír snese všechno. Co je dnes azylové centrum, se zítra může lehce  stát ubytovnou pro migranty. Naše hnutí situaci sleduje a pracuje na variantách, jak s využitím zvolených zastupitelů podobným kauzám bránit Z toho důvodu zatím nemůžeme uvádět konkrétnější informace. Migranty na území našeho kraje rozhodně nechceme ani dnes ani do budoucna.

Ilustrační obrázky:

*1 https://cdn.pixabay.com/photo/2015/10/11/10/41/girl-982119_960_720.jpg

*2 https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi1qZG3zJXRAhWEBiwKHU54ChsQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fpixabay.com%2Fcs%2Fphotos%2Fd%25C5%25AFchodce%2F&bvm=bv.142059868,d.bGg&psig=AFQjCNEwTTjWwtawIud52paM4Xri-DzziQ&ust=1482970109556088

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>