Propagační kartičky ČS armády od kolínské cikorky

17.12.2018
Martin Marek

V druhé polovině třicátých let probíhala intenzivní přestavba Branné moci Československé na armádu, schopnou čelit výzvě nadcházejícího válečného konfliktu. Nepracovaly jen zbrojovky, plánovači nebo stavební firmy. Souběžně vzrůstala intenzita vnitrostátní propagandy. Měla posilovat důvěru státotvorné veřejnosti v ozbrojenou moc demokratické republiky a zvyšovat odhodlání k obraně. Kromě státem řízených institucí se do tohoto procesu zapojovaly také soukromé subjekty. Samozřejmě jim nemůžeme upřít všeobecné nadšení, nicméně vzrůstající popularita armády vytvářela prostor i pro podporu vlastního podnikání. Zákazníkům se do rukou dostávaly různé vystřihovánky, informační letáky či obrázkové kartičky. Poslední jmenované využila známá „Kolínská cikorka“ k reklamě své žitné kávy, dobově nazývané „Žitovka“, pod názvem „Zlatá hospodyňka“. Několik původních kartiček z roku 1937 se podařilo vykoupit na aukčním portálu. Nyní si je můžete prohlédnout a na chvíli se přenést do atmosféry Československa před osmdesáti lety.

cs_vojsko_kulomet_optim

cs_vojsko_minomet_optim

cs_vojsko_kone_optim

cs_vojsko_kour_optim

cs_vojsko_hlidka_optim

cs_vojsko_delo_optim

Tags:

2 Komentářů. Napsat komentář

Pavel Koškár
14.1.2021 16:26

Ve sbírce jich mám 113 ks – neustále nacházím další a další druh , ví někdo kolik a jakých bylo vydáno ? přivítám jakékoliv zprávy a informace o tomto propagačním materiálu jakož i o podobném či jiném . Děkuji za pomoc.

Odpovědět
Martin Marek
17.1.2021 11:11

Dobrý den, děkuji za Váš komentář, já osobně bohužel informaci o tom, kolik jich bylo vydáno nevím. Pokud by bylo možné získat oskenované kopie pro doplnění článku, bylo by to skvělé.

M.Marek

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>