RECENZE: Medaile „POZEMNÍ VOJSKO“

17.2.2019
Martin Marek

pozemni_kolazV roce 2015 jsem na aukci České Numismatické Společnosti zakoupil jeden exemplář medaile „VZDUŠNÉ SÍLY“. Vypadala zajímavě. Inspirovala mě k napsání recenze (ZDE). Během její přípravy se mi podařilo vypátrat několik zajímavých informací. Mimo jiné existenci dalších variant, věnovaným ostatním druhům zbraní Armády České republiky. Aukční katalogy jsem proto začal studovat pečlivěji. V druhé polovině roku 2018 se na mě usmálo štěstí. V nabídce jsem objevil titul věnovaný tentokrát pozemnímu vojsku.

Combined Resolve

Ikona dělostřelecký útvarů pozemních sil AČR, samohybná houfnice DANA, zde celá baterie v palebném postavení. (2)

Medaili jsem tentokrát obdržel v krabičce, nicméně bez ochranné kapsle. Možná to je důvod toho, že v porovnání s medailí vzdušných sil, působí její povrch poměrně zašle. Lesk není tak výrazný. Zlatavou barvu lze vypozorovat jen na vystouplých partiích. Tím se výrazně odlišuje od medaile letectva. Pravděpodobně se jednalo o záměr, jak jednotlivé typy vzhledově identifikovat.

pozemni_srovnani

Porovnání stavu reverzu medaile pozemního vojska (vlevo) a vzdušných sil (vpravo)

Parametry medaile jsou prakticky shodné se sesterským provedením. Je oboustranně ražená o průměru 40  mm, šířce 3,56 mm a váze 32,1 g – přičemž váží o rovné dva gramy více než vzdušné síly.. Materiál je tombak – slitina mědi (84–90 %) a zinku (10–16 %) – řekněme kvalitnější mosaz, používaná ve šperkařství. Povrch byl postříbřen. Hodnota medaile je tedy sběratelská. Nejedná se o cenný kov. Původní vyleštění do provedení „proof“ je patrné jen částečně. Jak jsem uvedl výše, medaile byla vykoupena v krabičce staršího provedení. Stejně jako u medaile vzdušných sil, ani v tomto případě není k dispozici certifikát s numismatickými údaji. Medaile ho podle všeho ani neměly.

pozemni_av

Averz

pozemni_rev

Reverz

Averzu dominuje obrys tváře z profilu, což je prvek podobný jako u medaile letectva. Na tváři je vidět reliéf zpodobňující brnění. Téměř celá je pak obkroužena nápisem „POZEMNÍ VOJSKO“. V pravé části se nachází zpodobnění hlavních složek pozemních sil – obrys bojového vozidla pěchoty (BPV) případně středního kolového obrněného transportéru (SKOT), tanku a pravděpodobně i nějakého typu dělostřelecké výzbroje. Tank doprovází postavy běžících pěšáků.  Nad bojovým vozidlem pěchoty je raketa v letu, silně připomínající známou protitankovou střelu sovětského původu,  9K11 Maljutka. Obdobně nad obrysem tváře jsou dva bloky, znázorňující pálící raketomety. V té době šlo o 122MM RM VZ. 70. Tento typ zbraně je ovšem od roku 2010 z výzbroje naší armády vyřazen.

Reverz je totožný s medailí vzdušných sil. Spojuje v sobě vyjádření národní příslušnosti naší armády a provázání s historií české státnosti. Národní příslušnost reprezentuje dvouocasý lev s královskou korunou. Nad lvem se nachází tři typy přileb. První z nich je kónická přilba s nánosníkem tvz. normandská helma, pocházející cca z 11-12 století.  Prostřední ztvárňuje slavnostní přilbu významného českého panovníka PŘEMYSLA OTAKARA II. – „krále železného a zlatého, otce měst“. Poslední je propojkou k současným ozbrojeným silám, když představuje ČS přilbu vz.53. Nápisy obsahuje reverz pouze dva. Nosným je „ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY“ umístěný na pravé straně pod přilbami. Pod ním je znak mincovny. Mezí tímto nápisem a přilbami se nachází opis s jménem autora „VITANOVSKÝ“(a).

pozemni_krabicka

Medaile v krabičce

 

Medaile patří do série vydané pro potřeby Ministerstva obrany ČR. Série byla tvořena celkem třemi tituly. Vyjma popisovaného „Pozemního vojska“ a dříve recenzovaných „Vzdušných sil“ (recenze ZDE), existuje ještě medaile „Protivzdušná obrana“- nemám ji zatím k dispozici. Propojovacím prvkem série je společný reverz. A samozřejmě autor, jímž je známý český medailér, akademický sochař Michal Vitanovský. Z jehož dílny vzešlo několik desítek mincí, medailí i dalších uměleckých děl. Podoba medailí vznikla v roce 1994. Vlastní ražba proběhla v Mincovně ve slovenské Kremnici, přičemž každé provedení se dočkalo rovných 600 kusů. Jaký byl jejich účel, nebo komu byly medaile předávány se bohužel nepodařilo dohledat. Pátrání po těchto detailech bude pokračovat.

Popisovaná medaile je jistě zajímavým střípkem historie souvisejícím se vznikem samostatné Armády České Republiky. S ohledem na použitý materiál má hodnotu především sběratelskou.

Za poskytnutí základních informací děkuji akademickému sochaři Michalu Vitanovskému.

Fotografie

*2 – https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Czech_Army_152mm_howitzer_battery_(10958634703).jpg

Ostatní – Martin Marek

Poznámkový aparát
Odkazy:

http://www.acr.army.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozemn%C3%AD_s%C3%ADly_Arm%C3%A1dy_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

http://www.premysl-otakar-ii.com

http://www.michal-vitanovsky.cz/

http://www.mint.sk/

 

podpora_VIM_web_zmensene

4 Komentářů. Napsat komentář

Aka je realna hodnota tejto mince ?

Odpovědět
Martin Marek
2.11.2019 17:18

Dobrý den, díky za dotaz, vzhledem k použitému materiálu je hodnota čistě sběratelská.

Odpovědět
libor šebek
1.5.2021 8:46

dobry den mam medaily pozemnich vojsk myslite že se da nikde nabidnout k prodeji a jestli ano ma nakou cenu ?

Odpovědět
Martin Marek
2.5.2021 11:08

Dobrý den

děkuji za dotaz. Cenu má sběratelskou, můžete zkusit některý z aukčních portálů nebo si na internetu vyhledat obchodníky, kteří tyto předměty vykupují. Osobně bych od toho neočekával více než pár stovek. Záleží v jakém je stavu a zda je k ní ještě něco dalšího.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>