Uctil jsem památku Josefa Bendy z Nebílov

5.5.2021
Martin Marek

Jako člen plzeňské jednoty ČSOL jsem navštívil v Nebílovech na jižním Plzeňsku hrob Josefa Bendy. Bylo mu dvacet jedna let, když položil svůj život v probíhajícím povstání proti německým okupantům při průzkumné činnosti v okolí města. Revoluční národní výbor z nedalekých Černic (dnes součást Plzně) potřeboval nejen zbraně, ale také zprávy o pohybech německé branné moci v okolí. Nalézalo se tam několik motorizovaných jednotek. Pokud by se jejich velitelé rozhodli vyrazit k potlačení probíhajícího povstání, došlo by k poměrně těžkým ztrátám na straně našich povstalců.  Dvoučlenná hlídka ve složení J.Benda a Miloslav Fux, vyrazila na motocyklu po státní silnici z Černic směrem na Losinou. U křižovatky se silnicí vedoucí od Starého Plzence však byli překvapeni kolonou německých vojáků. Němci zareagovali na povstalecký průzkum vržením ručního granátu. Jeho následná exploze připravila oba naše vlastence o život.

nebilovy_2

 

Na hrob jsem se rozhodl položit kytici a zapálil svíci. Navzdory slunečnému počasí však dul velmi silný vítr. Nejprve jsem poklidil spadané vázy s květinami. Poryv větru moji kytici z náhrobní desky poměrně jednoduše shodil. Situaci jsem vyřešil zatížením květináčem. Skutečnou výzvou se stalo zapálení svíčky. Nakonec jsem se dokázal po několika pokusech vypořádat i s tím. Uctění památky Josefa Bendy tak mělo důstojné finále.

nebilovy_1

Josef Benda *8.9.1924 + 5.5.1945

nebilovy_3

Čest jeho památce.

Fotografie

Martin Marek

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>