V srpnu si připomínáme vznik československých legií

7.8.2016
Martin Marek

Jestliže se konec července nese ve znamení smutného výročí vypuknutí první světové války, pak srpen je pro nás v tomto směru měsícem nepoměrně významnějším. Naši krajané v zahraničí ve většině odmítli nastoupit do armády Rakousko-Uherské monarchie. Začali hromadně vstupovat do služeb Francie a carského Ruska. Aniž to zrušili, svým spontánním počinem položili základy československé zahraniční armády. Téměř současně vznikly na opačných frontách dvě jednotky. Ve Francii „Rota nazdar“. V Rusku pak „Česká družina“. Obě se zapojily do bojů ještě v prvním roce válečné apokalypsy. Srpen je tak vhodným měsícem pro vzpomínku na ty, kdož založili novodobou tradici českého vojenství a stali se podstatnou součásti obnovy naši státnosti. Musíme si stále připomínat, že republiku vymysleli sice tehdejší politické osobnosti, jako Masaryk, Beneš či Štefánik, ale jako taková se zrodila ve francouzských i ruských zákopech. V potu a krvi našich legionářů. Jim patří věčná sláva. Stejně tak náš dík.

Tcheco-slovaques_a_la_caserne_de_Reuilly

Legionáři s bojovou zástavou ve Francii (1)

Pro všechny fanoušky ČS legií mají Vojenské Investiční Medaile hodnotnou nabídku především ve formě stříbrných medailí. Navíc s každým nákupem se zvyšuje finanční podpora, která je věnována propagaci českého vojenství. Možná je ta správná doba si něco z ryzího kovu pořídit. Co říkáte? Teď se slevovým kódem. Tak neváhejte a podívejte se na nabídku e-shopu ;-)

Slevový kód letní akce: LEGIE2016 
(* kód je omezen na jednoho uživatele a jednu objednávku, sleva 5%, platnost do 31.8.2016)

 Stříbrná mince 200 Kč 2014 Založení Československých legií „b.k“
 mince_legie

Stříbrná mince ČNB o průměru 31 mm a gramáži 13 g z materiálu o ryzosti 925 / 1000. Avers je z velké části vyplněn obrysem vlajky s legionářským odznakem doplněné nápisem „Česká republika“ a nominální hodnotou 200 Kč. Ražba reversu je tvořena postavami legionářů v uniformách ze všech hlavních bojišť včetně srbských dobrovolníků, letopočty 1914-2014 a nápisem „VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ“. Hrana je vroubkovaná. Dodává se v plastové kapsli. Každý kus je vybaven certifikátem. Mince jsou bez číslování. Autor aversu a reversu: Luboš Charvát. Zhotovitel: Česká mincovna, a.s.

ZJISTIT

 Stříbrná medaile ZALOŽENÍ ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ – 100. VÝROČÍ 
Stříbrná medaile o průměru 37 mm a hmotnosti 31,1 g z materiálu o ryzosti 999 / 1000 provedení proof. Revers je prakticky celý vyplněn legionářským odznakem s datem 12. 8. 1914. Ražbu aversu tvoří postavy legionářů v uniformách ze všech hlavních bojišť a dále vlajky s husitskou symbolikou. V polokruhu kolem postav se nachází nápis „VZNIK ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ“. Medaile se dodávají číslované. Každý kus je vybaven certifikátem. Dodávají se v dárkové etuji. K dispozici je provedení proof i patina. Autor aversu a reversu Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD. Zhotovitel: Pražská mincovna a.s.ZJISTIT

 legie_kolaz2

 Stříbrná medaile „Česká družina“
 druzina

V roce 2012 byly vydány medaile pod názvem „ČESKÁ DRUŽINA“ a to ve stříbrném provedení 37 mm/31,1 g v ryzosti 999/1000 . Autorem je ak. soch. Michal Vitanovský . Avers zobrazuje scénu z přísahy dobrovolníků doprovázenou datem 28.9.1914 a nápisem „ČESKÁ DRUŽINA“ Revers zobrazuje hlavu lva, historického symbolu Čech. Hrana hladká číslovaná. Dodává se v etuji s certifikátem. Zhotovitel: Pražská mincovna a.s.

ZJISTIT

 ZALOŽENÍ ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ – NÁVRHY MINCE 200 KČ“
Sada tří nerealizovaných návrhů mincí pod názvem „ZALOŽENÍ ČESKOSLOVENSKÝCH LEGIÍ – NÁVRHY MINCE 200 KČ“. Návrhy jsou vydány ve formě medailí z kovu ve vyšší ryzosti. Nominální hodnoty, s nimiž vstupovaly do soutěže, byly z ražeb odstraněny. Tím je eliminována záměna s mincemi. Samozřejmě mají jiný formát ražby a to konkrétně 34 mm/3x16g. Dostupné verze proof, běžná kvalita (b.k.) a patina. Autoři návrhů: MgA. Tereza Eisnerová, Josef Frühauf, Lenka Nebeská, DiS. A Branislav Rónai. Zhotovitel: Pražská mincovna a.s.ZJISTIT

 legie_sady

 Stopa legionáře

stopa2

Historie československých zahraničních vojsk v poutavé formě autorské dvojice Michala Kociána a Zdeňka Ležáka seznámí čtenáře se všemi podstatnými okamžiky jejich vzniku, bojovou cestou i osudy některých významných legionářů. Komiksová forma je velmi přitažlivá především pro mladší generaci. První díl se věnuje výhradně legiím jako takovým. Popisuje podstatné události. Nevynechává zásadní bojová vystoupení. Druhý díl mapuje osudy dvaceti známých legionářů, které jsou vždy popsány ve stručném životopisu a krátkém komiksovém příběhu. Komiksy se zaměřují na klíčové události jejich životů a zdaleka nejsou situovány jenom do období první světové války. Hezký dárek nebo obohacení knihovny.

ZJISTIT

Fotografie mimo produkty:

*1-https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tcheco-slovaques_a_la_caserne_de_Reuilly.PNG

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>