Vojenské Investiční Medaile – výroční zpráva 2015

1.3.2016
Martin Marek

Projekt Vojenské Investiční Medaile má za sebou druhý rok existence. Během této doby se rozšířilo spektrum činností a rozsah poskytované podpory pro popularizaci československého a českého vojenství. V následujících kapitolách jsou uvedeny souhrnné informace popisující výsledky projektu za rok 2015.

Prodejní činnost

Hlavním nástrojem pro získávání finančních prostředků byl přirozeně prodej investičních produktů z ryzích kovů a nově přidaný sortiment vojenské literatury. Ta se stala v roce 2015 nejvyužívanější částí nabídky, kdy z pohledu počtu prodaných kusů zcela převážila prodej mincí a medailí. Naopak z hlediska hodnoty si prim zcela zákonitě udržely investiční produkty. Nejprodávanějším titulem mezi výrobky z drahých kovů se stala stříbrná medaile „Tomáš Garrigue Masaryk“ z kolekce České mincovny „Českoslovenští prezidenti“. U knih se jednalo o dílo “ Na křídlech za lva“ z dílny Jiřího a Ondřeje Soukupových. Prodanou položkou s nejdražší cenou byla  „Jubilejní sada“ zlatého dukátu „Edvard Beneš“ a stříbrné medaile „Řopík“.

Na_k_lev_1

Nejprodávanější knižní titul

I když e-shop zůstal primárním kanálem prodejních aktivit, jako přínosná se ukázala účast na prodejních akcích fanoušků vojenství. Jednalo se o tři burzy „Militaria“ a jednou prodejní stánek v rámci aukce České Numismatické Společnosti. S ohledem na výsledky – zájem/prodej – bude nadále účast pokračovat na burzách „Militaria“, případně na jiné obdobně zaměřené akci. Rozběhl se také osobní prodej, především investičních produktů. Nejvyšší vytížení e-shopu bylo v předvánočním období, od poloviny listopadu až do začátku Vánočních svátků.

 Masaryk_2014_1x  Masaryk_2014_21x

 Stříbrná medaile „Tomáš Garrigue Masaryk“ z kolekce České mincovny „Českoslovenští prezidenti“

Medaile „Řopík“ byla poskytnuta do komisního prodeje organizaci „MINIMUZEUM československého opevnění 1935 – 1938, z.s.“ Sekundárními prodejními kanály byly internetové portály Aukro a NUME.

S ohledem na potřebu vyšší úrovně zákaznické péče je ke každé faktuře při prodeji výrobků z ryzích kovů přikládána stránka s uživatelskými instrukcemi. Instrukce ZDE. Položky ze stříbra a zlata jsou navíc vybavovány kartou s historickými informacemi, pokud nejsou takto již vybaveny od výrobce a na sklad jich je umístěno alespoň  množství 4 ks.

Druhým zdrojem financí byly výnosy z jiné podnikatelské činnosti.

Vlastní prodejní aktivity byly propagovány několika typy reklamních nástrojů. V rámci poskytnutých peněžních darů došlo k umístění loga, letáků a informací na internetové prezentace zapsaného spolku „MINIMUZEUM československého opevnění 1935 – 1938“, které se nachází v katastru městyse Olbramovice na jižní Moravě a „Muzea Československé armády“ v Kolíně-Sendražicích. Na akcích „Militaria“ byl využíván roletový banner a letáky. Letáky jsou přidávány ke každé zásilce. Došlo také k využití cílené reklamy na internetu prostřednictvím PPC. Články na martinmarek.eu jsou vybavovány reklamními bannery. Aktivně se prováděla propagace na sociálních sítích Facebook a Twitter. V případě Facebooku se jednalo téměř výhradně o placenou reklamu.

Celkový objem vynaložených prostředků na podpůrnou činnost
Sbírkový fond

6.450 Kč

Peněžní dary

16.160 Kč

Charita

4.000 Kč

Propagace

      22.980 Kč

Podpora školství

675 Kč

V roce 2015 vydáno celkem: 50.265 Kč
Members of society in historical uniforms next to bunker

Členové zapsaného spolku „MINIMUZEUM československého opevnění 1935 – 1938“ u provozovaného objektu LO vz.37

Sbírkových fond

Posláním sbírkového fondu je shromažďování drobných předmětů souvisejících s  vojenstvím nebo významnými osobnostmi české a československé státnosti jako jsou vyznamenání, mince, medaile nebo známky. Nákup probíhá obvykle na aukcích či burzách. V roce 2015 bylo takto pořízeno několik kusů poštovních známek s tématikou ČS legií, mince a medaile  věnované T.G.Masarykovi i sada vojenských vyznamenání z počátku existence československého vojska. Nejvýznamnějšími exempláři mezi vyznamenáními jsou Československý válečný kříž 1918 a Československý válečný kříž 1939. Předměty nejsou určeny pro prodej vyjma položek zakoupených vícekrát. Na ty bude na e-shopu otevřeno zvláštní vlákno. Ostatní věci budou postupně představeny skrze popularizační statě na www.martinmarek.eu

 Masaryk_1935_1X  Masaryk_1935_2X

Stříbrná medaile „Na paměť 85. narozenin prvního presidenta republiky Československé„ zakoupená v rámci aktivit sbírkového fondu

Peněžní dary

Peněžní dary byly poskytnuty  následujícím způsobem:

Muzeum Československé Armády Kolín, podpora nákupu exponátu – houfnice vz. 38/74

10.000 Kč

MINIMUZEUM československého opevnění 1935 – 1938, z.s.

2.000 Kč

Klub Historie a Vojenství Praha – příspěvek na klubovou základnu

2.000 Kč

Nadační fond Legie 100 – DMS

360 Kč

MEZINÁRODNÍ ŘÁD KŘÍŽOVNÍCI S ČERVENÝM SRDCEM – CYRIACI s.r.o.

1800 Kč

Celkem bylo na darech vyplaceno: 16.160 Kč
CSLA_1a

Podpořený exponát pro muzeum Československé armády v Kolíně – houfnice vz. 38/74 ráže 122 mm

Charita

Jedinou charitativní činností v roce 2015 byla podpora „Vojenského fondu solidarity“ v úhrnné výši 4.000 Kč.

Propagace

Kromě nabídky zboží byla aktivně podporována muzea: ČS. Armády v Kolíně a MINIMUZEUM na Jižní Moravě – formou reklamy na sociálních sítích a přidáváním jejich letáků do zásilek.Letáky podporovaných organizací byly také rozdávány v rámci prodejních akcí „Militaria“.

Další oblastí propagace se stala aktivní reklama popularizačních článků v drtivé většině publikovaných na www.martinmarek.eu . Nejčtenějším článkem se stal v srpnu „Slavíme sedmdesát let od návratu našich stíhačů RAF“, který si přečetlo 2.308 lidí.  Druhým nejčtenějším byl článek pojednávající o bojích za republiku na přelomu let 1938/39 pod názvem „Zůstali věrni své přísaze“, kdy si toto téma našlo 1.566 čtenářů.

Zcela výjimečné podpory se dostalo oslavě kulatého výročí návratu letců RAF do vlasti v roce 1945. Uveřejněno bylo celkem pět článků. Dva se věnovaly výhradně zmiňovanému výročí. Další dva podpoře mincí z České mincovny věnované perutím RAF. Speciální stať si zasloužil generál František Fajtl. Výdaje na tuto podporu dosáhly úhrnné hodnoty 6.500 Kč.

11875177_1463204567316753_1288689710904228869_o

Vzpomínková akce na hradčanském náměstí v Praze 14. 8. 2015 oslavující kulaté výročí návratu ĆS stíhačů RAF do vlasti v roce 1945

Celkové náklady v této kapitole dosáhly hodnoty téměř 23 tisíc korun.

Podpora školství

Ve spolupráci se Základní školou ve Štěnovicích byla zorganizovaná přednáška pro žáky devátých tříd s tématikou boje o československé pohraničí v roce 1938.  Přednášku doplnil vědomostní kvíz s příslušnými výhrami pro úspěšné účastníky. Výhry představovaly sady pohlednic ČS ozbrojené sbory a dále jedna kniha „Velitelé praporů SOS“. Celkové náklady ve výši 675 Kč.

Akční momentka z přednášky na ZŠ Štěnovice

Akční momentka z přednášky na ZŠ Štěnovice

Výroční zpráva za rok 2016 bude vydána v průběhu prvního čtvrtletí 2017.

Pro dotazy lze využít kontaktní formulář na stránce nebo adresu info@investicnimedaile.cz

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>