Co jsou lokty a co podvod.

Přibližná doba čtení: min.

02.12.2019 Martin Marek Podnikání

Smejd_1Uspět jako podnikatel v dnešní době není rozhodně nic jednoduchého. Člověk musí něčím vynikat, aby mohl dosáhnout vysněného cíle. Někteří neváhají sáhnout k agresivnějším praktikám. Snadno se dostávají na hranici toho, co ještě přípustné je a naopak, co už přípustné není. Sám jsem se v poslední době setkal s jednáním, které se dá ohodnotit jako klamavá reklama. Nebo dokonce podvod. Dostalo se mi pověření zajistit prodej bytu z jednoho pozůstalostního řízení. Prodávající chtěli akci realizovat bez realitní kanceláře. Především proto, aby se do společenství starších lidí v domě nedostal nějaký nesourodý element. Shodou náhod jsem narazil ve schránce prodávaného bytu na lísteček, nabízející odkup nemovitosti k bydlení. Řekl jsem si, že za zkoušku člověk nic nedá. Tak jsem to zkusil.

Smejd_2

Tento lístek jsem nalezl ve schránce prodávaného bytu.  

Lístek obsahoval telefonní číslo. Vytočil jsem ho. Byla tam ovšem jen hlasová schránka. Odeslal jsem raději SMS se základní informací. Zhruba za dvě hodiny mi volalo neznáme číslo. Při porovnání s lístkem se neshodovalo. Hovor jsem momentálně nemohl přijmout. Zavolal jsem tedy na nové číslo o něco později. Vstoupil jsem do hovoru s Klárou F. Odvolávala se zaslanou SMS. Moje první otázka směřovala na účel případného nákupu. Zajímalo mě, zda dotyčná disponuje patřičným obnosem. Dozvěděl jsem se, že dáma zdědila peníze po rodičích, přičemž je hodlá investovat do nemovitosti k bydlení. Dohodli jsme se na zaslání fotografií bytu e-mailem. Následně mi měla poskytnout vyjádření, zda budeme v jednání pokračovat. Obdržel jsem nevině vyhlížející e-mailovou adresu. Na tento e-mail posléze odešly domluvené obrázky.

Smejd_3_v2

E-mailová adresa obdržená po první komunikaci se zájemkyní o byt.    

Po dvou dnech jsem obdržel zprávu vyjadřující souhlas s další diskusi. Dohodli jsme si schůzku přímo v bytě. V určenou dobu jsem byl na místě. Zanedlouho dorazila mladá žena poměrně atraktivního vzhledu. Byt jsme prošli. Podívali se na náležitosti a doklady. Zeptal jsem se, zda její zájem trvá. Na to mi sdělila, že koupit ne, ale pomůže mi ho prodat. Následovalo vysvětlování, co a jak dělá jinak, jaké služby zajistí a na co se mohu spolehnout. Dostal jsem vizitku s popisem činnosti. Telefonní číslo bylo stejné. E-mail zcela jiný. Navíc popsaná činnost vyloženě evokuje realitní makléřství, což opět vyvrací sdělení na lístku ze schránky.

Smejd_4

Vizitka Kláry F. dokazující realitní činnost.  

Když jsem se zeptal, proč mi do telefonu tvrdila, co mi tvrdila, odpověď mi neposkytla. Místo toho přišel na řadu rozklad o nutnosti mít ostré lokty v oboru. Neopomněla dodat, že i v nemovitostech se to dá „dělat slušně”, ne jako podvodníci z realitních kanceláří. Ani jí nedošlo, jak mě právě ukázkově podvedla. Stejně tak nepobrala moje reakce, naznačující definitivní konec jednání. Navrhla mi úroveň ceny k nabídce. Chtěl jsem jednání ukončit.  Na cenu jsem proto kývnul za podmínky, že večer zavolám a potvrdím pokračování nebo nepokračování naší diskuse. Samozřejmě už bylo jasné, co bude moje odpověď. Krátce na to jednání skončilo, což byl můj cíl.  Než jsem stačil k večeru dámě zavolat, přišla mi na mobil SMS.

Smejd_5_V3

SMS Kláry F. vyjadřující zájem o prodej bytu jejím prostřednictvím.

Po chvíli jsem jí zavolal a poměrně jasně ji sdělil, že mám jiného zájemce a její služby nepotřebuji. Tím to pro mě bylo uzavřené. Asi za měsíc na mě v e-mailu poblikávala nečekaná zpráva. Dotyčná Klára F. mi bez obalu sdělila, že dle katastru byt prodaný není a opět potvrdila nabídku „pomoci” s prodejem. Prostě takový ten způsob „vyhodíte dveřmi, přijde oknem”. Velice sluší formou jsem služby odmítl znova, věřím že naposledy.

Smejd_6

Nečekaný e-mail, opakovaná nabídka odmítnutých služeb.  

Uvedeny příklad ukazuje jak „ostré lokty” pro jednoho, jsou podvodem pro druhého. Slečna jiné označuje za podvodníky, jenže sama se dopouští podvodu. Buď to děla záměrně, nebo je hloupá a nerozumí tomu, co skutečně provádí. Jako obchodník rozumím, že nechce vyplašit případného klienta. Jenže v konečném důsledku se nabízí jasná otázka. Jak bych měl věřit někomu, kdo mi lže už začátku? Bohužel existují ještě daleko horší příklady všehoschopných „šmejdů”. Je potřeba si dávat pozor.

Fotografie:

Úvodní fotografie  https://creativecommons.org/ Ostatní Martin Marek


Tagy:

klamavá reklama Podnikání podvodníci šmejdi

Podobné články:

  • follow us in feedly