Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile sponzorem knihy o válečném veteránovi Josefu Müllerovi
Přibližná doba čtení: min.
18.10.2020 Martin Marek Podnikání
Vojenské Investiční Medaile se staly sponzorem nové knihy o 100letém válečném veteránovi, žijícímu v Izraeli, Josefu Müllerovi pod názvem „Josef Müller – příběh čs. židovského vojáka“. Autorem knihy je publicista Jiří Klůc, který od roku 2017 vedl rozhovory s válečným veteránem přímo na Středním Východě, v jeho domově nedaleko Haify. Příběh je vyprávěn ich-formou jednotného čísla a jedná se o autentické vzpomínky Josefa Mullera z jeho bohatého života, doplněné z badání v českých, slovenských, maďarských, izraelských a ukrajinských archivech. V knize se rovněž objeví dosud nepublikované fotografie z života československé zahraniční armády, poválečné situace v Československu i života v Izraeli. Formát knihy bude B5 s pevnou vazbou na křídovém papíře, počet stran dosáhne necelé dvě stovky. Vyjde začátkem listopadu tohoto roku, přičemž o případném slavnostním křestu se rozhodne podle aktuální koronavirové situace. Darem v hodnotě 7.000 Kč se také Vojenské Investiční Medaile připojují k přiblížení osudu zapomenutého hrdiny naší historie.
Josef Müller se narodil 18. října 1920 v Čopu do židovské rodiny. Vyrůstal ale v Maďarsku, kam se za první republiky rodina přestěhovala. V roce 1939 musel nastoupit službu v židovské pracovní jednotce maďarské armády. Od prvních okamžiků byli členové jednotky vystavováni ponižování a tělesným trestům. Později byla poslána na východní frontu, kde prováděla ženijní práce, pohřbívala mrtvé civilisty apod. Za dva roky zbylo z původní jednotky pouze několik desítek mužů. Počátkem roku 1943 s pomocí jednoho z dozorců uprchl k Sovětům. Od května 1943 sloužil u československé zahraniční armády, která se tehdy organizovala v Novochopersku. Vyznamenal se již ve své první bitvě o Kyjev, bojoval i na Dukle či u Liptovského Mikuláše, kde byl v únoru 1945 raněn. Ve vojenské nemocnici se léčil měsíc a půl. Do osvobozené Prahy došel se dvěma Čs. válečnými kříži na hrudi a hodností poručíka. Po válce sloužil tři roky v čs. armádě, než koncem roku 1948 emigroval do Izraele. Zde ho čekal život od nuly, musel se živit těžkými manuálními pracemi, později pracoval coby taxikář. Dnes žije nedaleko Haify. Pozapomenutého válečného veterána objevil v Izraeli při historickém výzkumu publicista Jiří Klůc.
Vojenské Investiční Medaile jsou soukromým projektem zabývajícím se návrhem a distribucí investičních mincí či medailí z ryzích kovů inspirovaných historií českého a československého vojenství od roku 1914. Jako doplňkový sortiment je nabízena specializovaná literatura. Získané prostředky z prodejní činnosti jsou používány pro popularizaci vojenské historie prostřednictvím článků uveřejňovaných skrz sociální media, pořádáním vědomostních kvízů a soutěží nebo sponzorstvím projektů vojenského charakteru jako je muzejní činnost, pietní a připomínkové akce. Součástí projektu je také sbírková činnost zaměřená na česká a československá vojenská vyznamenání případně další předměty historické povahy spojené s armádou.
Informace o autorovi a možnosti jak objednat knihu najdete zde: www.jirikluc.cz
Fotografie:
Autor knihy a vydavatel
Tagy:
ČS armáda Historie Podnikání Tisková zprávaPodobné články:
- Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile podpořily KVH Joint Task Force Raiders 08.02.2023
- Vojenské Investiční Medaile podpořily muzeum „NA KOČIČÁKU“ 27.09.2022
- RS Componets podpořilo vybavení projektu TULab v Liberci 20.01.2022
- Přivezl jsem dar Technické Univerzitě v Liberci 26.09.2021
- Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile podpořily muzejní činnost věnovanou československým letcům 29.01.2021
- Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile podpořily Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF 01.01.2021
- Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile ocenily muzeum „NA KOČIČÁKU“ 23.12.2020
- Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile podpořily Českou a Slovenskou Obec Dělostřeleckou 15.01.2020
- MAX Truck od RS Components. 07.12.2019
- Co jsou lokty a co podvod. 02.12.2019