Plzeňští modeláři na náměstí Republiky v Plzni

Přibližná doba čtení: min.

09.05.2018 Martin Marek Modelářství

V souvislosti s oslavami osvobození a vzniku republiky, se návštěvníci naší západočeské metropole mohli zastavit na různých připomínkách či aktech. Trochu ve stínu populárních „Slavností svobody“ zůstaly drobnější akce. Jednou z nich se stala výstava organizovaná Klubem plastikových modelářů Plzeň. Netradičně v prostorách Regionálního infocentra Plzeňského kraje a Bavorska na náměstí Republiky 17 v Plzni. Její slavnostní vernisáž proběhla v předvečer zahájení květnových slavností, přesněji 2. května, za účasti hejtmana Plzeňského kraje. Kdo by očekával klasickou kompozici, jak jí známe z jiných výstav, mýlil by se. Veřejná část informačního centra je poměrně skromná. Ovšem disponuje podsvícenými vitrínami. A právě v nich nalezla azyl prezentace KPM Plzeň. Plzeňští modeláři využili dostupných možností. Návštěvníkům se dostaly informace o úspěších členů klubu ve formě diplomů, různých ocenění a fotografií. Samozřejmě nescházelo to zásadní. Modely. Větší část z nich měla výsostné znaky našeho státu. Dalším zajímavým počinem se stalo srovnání historických stavebnic. Přesněji doby „socialismu“ s dnešními kity. Nechyběly soutěžní kusy z časů, kdy byly pro většinu našich modelářů k dispozici jen modely z produkce KP nebo Směru. Případně dovoz z ostatních spřátelených států. Nejlépe RVHP. Výběr barev byl omezený. Někteří se museli spokojit jen s univerzálními „unikolkami“. O lepidlech nemluvě. Je úžasné vidět nádherně odvedenou práci, která snese srovnání se současnými standardy. Dnes model musí mít „plechy“, rezinové doplňky a speciální dekály, jinak je považován, v uvozovkách, za podřadný.

Ikonou mezi vystavenými modely byl bezesporu L-29 Delfín. První proudový letoun československé produkce. Dva povedené kousky s původním obtiskovým aršíkem, výřezem z dobového tisku a obrázky z původních balení stavebnice, jsou pro pamětníky doslova návratem do dětských let.

Modely_1

Prostě Delfín...

Koho z našich modelářů minuly zásadní typy proudové éry československého letectva jako MIG-15 nebo nadzvukový MIG-19? Já to rozhodně nebyl. A stavěl jsem je nejméně dvakrát.

Modely_2

Pozor - MIG !

Avia B-534. Páteřní stoj stíhacích perutí československého letectva předmnichovské éry dodnes vzbuzuje nadšení mnohých vlastenců. Na výstavě jsem mohl shlédnout tento kus dokonce i s vozíkem pro jednodušší manipulaci.

Modely_3

Krásná Avie třetí výrobní serie.

Kdo by neznal „mezka“. Specifický klon německé stíhačky ME-109 v československém provedení. Instalace motorů původně určených pro bombardéry udělala z hbitého stroje německé Luftwaffe poněkud tvrdohlavého tahouna poválečné síly našich stíhacích letek. Nejvíce vavřínů nakonec získaly tyto stroje v rukách letců s „Davidovou hvězdou“. Na výstavě bylo k vidění dioráma s podpůrnou technikou a zatím nezavěšenou přídavnou nádrží.

Modely_4

Mezek v přípravě na svůj let.

Ocelovou pěst československých tankových divizí představoval tři dekády střední tank T-55 A. Ve vitríně se skvěl v barvách ČSLA.

Modely_5

Hlavní tank socialistického Československa v základní konfiguraci.

Páteř stíhacího letectva tvořily dlouhá léta sovětské stroje s delta křídlem, MIG-21. Výstavka nabídla hned dva kousky v kamufláži z poslední dekády jejich technického života u nás.

Modely_7

Naše migina jako součást sil NATO.

Modely_6

Jedenadvacítka připomínající 45 let existence základny v Čáslavi.

Stejný typ letounu využili plzeňští modeláři pro srovnání moderních a historických stavebnic.

Modely_8

Srovnání stavebnic KP a Eduard pro MIG-21.

Často zapomínáme, že naše letectvo používalo krátce po válce též typy, osvědčené ve frontových bojích. Mezi ně rozhodně patřil LA-5FN. Výstavka operuje s tzv. „spárkou“, tedy výcvikovým stojem, v sovětské terminologii označovaným jako UTI.

Modely_9

Lavočka ve spárce.

Pěkná výstava modelářského klubu s bohatou historií. Samozřejmě členové KPM Plzeň se pochlubili i dalšími díly, mezi kterými nechybělo například dioráma z vylodění v Normandii 1944 apod. Modely ve vitrínách se sice díky osvětlení a skleněné stěně špatně fotily, nicméně zvolený způsob výstavy poskytl tolik potřebné bezpečí před nechtěnými dotyky neukázněných návštěvníků.

Fotografie:

Martin Marek

Odkazy:

https://www.kpmplzen.cz/


Tagy:

Modelářství

Podobné články:

  • follow us in feedly