Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile podpořily opravu Pragy V3S pro muzeum ČS armády

Přibližná doba čtení: min.

04.11.2016 Martin Marek Podnikání

Projekt Vojenské Investiční Medaile v rámci své podpory muzejní činnosti zaměřené na propagaci českého a československého vojenství podpořil MUZEUM ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY sídlící v Kolíně Sendražicích. Muzeu byl poskytnut finanční dar ve výši 5.000 Kč na renovaci legendárního vozidla československé produkce, Pragy V3S.

v3s

Praga V3S jako exponát MUZEA ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY

Terénní nákladní automobil Praga V3S (vojenský třítunový či 3-nápravový speciál), lidově zvaný ventra, vétřieska, vejtřaska) se začal vyrábět v roce 1953 a byl určen především pro vojenské použití. Silniční verze Praga S5T (S – silniční, 5T – užitečná hmotnost 5 tun) s vyšší maximální rychlostí za cenu horší průjezdnosti terénem vznikla o tři roky později. Praga vozy vyráběla do roku 1964. Následně byla výroba přesunuta do bratislavského BAZu. Z něho vyjely poslední exempláře v roce 1990. Kariéra nezdolného vozu tím ovšem ještě neskončila. Ještě později se nové vozy vyráběly ve Vojenském opravárenském podniku v Přelouči (zde získaly vodou chlazené motory Avia). Jinde zase procházely automobily rozsáhlými modernizacemi. Vyrobeno bylo okolo 130 tisíc kusů. Vůz patřil k nejlepším nákladním terénním vozidlům své doby. Československá armáda ho využívala více než půl století, přičemž nejvíce v původním vzduchem chlazeném provedení. K vidění byly valníky, skříňové provedení či jako nosič raketometu. Vojsko disponovalo neuvěřitelným počtem až dvacetipětitisíc kusů. Nástupce Pragy V3S hledala už Československá lidová armáda. Jenže žádný z uvažovaných projektů se do výroby nedostal. Změna přišla až v roce 2009, když nesmrtelné "vejtřasky" vystřídala pětistovka vozů Tatra T810. Ovšem ani pak se armáda pragovek úplně nezbavila. Dnes se však v ČR nachází necelých šestset exemplářů.

„Vejtřasky“ samozřejmě nemohou chybět ve výbavě MUZEA ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY. Jeden exemplář v provedení „valník“ byl pořízen v květnu 2016. Doplní existující vozový park. Zde také projde patřičnou renovací, k čemuž pomůže i poskytnutý dar. Více o vozidle ZDE.

v3s_2_2

První startování zakoupené "vejtřasky"

Vlastní muzeum je provozováno Klubem vojenské historie Československé armády, který je řádně registrovaným spolkem. Za dobu své existence shromáždil širokou řadu zajímavých exponátů a ucelených sbírek výstroje a výzbroje československé armády. Díky vstřícnému přístupu vedení města Kolína i komise pro příměstské části se podařilo získat v roce 2012 prostory pro umístění veřejně přístupných expozic. Muzeum si vytklo za cíl přiblížit návštěvníkům vojensko-historický vývoj naší armády, technické prostředky či vojenskou službu našich otců, dědů a pradědů.  Těší se zájmu malých i velkých návštěvníků. Samozřejmě má co nabídnout také badatelům. V rámci muzea jsou provozovány internetové stránky s poměrně vysokou návštěvností. Souběžným projektem je web zabývající se ČSLA a také klub zabývající se historií lidové armády pod názvem KVH ČSLA.

v3s_3

Vozový park MUZEA ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY

Vojenské Investiční Medaile jsou soukromým projektem zabývajícím se návrhem a distribucí investičních mincí i medailí z ryzích kovů inspirovaných historií českého a československého vojenství od roku 1914. Jako doplňkový sortiment je nabízena specializovaná literatura. Získané prostředky z prodejní činnosti jsou používány pro popularizaci vojenské historie prostřednictvím článků uveřejňovaných skrz sociální media, pořádáním vědomostních kvízů a soutěží nebo sponzorstvím muzejních projektů vojenského charakteru. Součástí projektu je také sbírková činnost zaměřená na Česká a Československá vojenská vyznamenání případně další předměty historické povahy spojené s armádou.

Vojenské Investiční Medaile

Web: http://www.investicnimedaile.cz/
Facebook:  https://www.facebook.com/vojenskeinvesticnimedaile?ref=hl

 

MUZEUM ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY

http://muzeum.csla.cz/index.htm

Fotografie  poskytl KVH ČSLA Web ČSLA http://www.csla.cz/

KVHA ČSLA http://www.kvhcsla.cz/
Další informace o vozidle Praga V3S https://cs.wikipedia.org/wiki/Praga_V3S  


Tagy:

ČS armáda Historie Podnikání Tisková zpráva

Podobné články:

  • follow us in feedly