Tisková zpráva – Vojenské Investiční Medaile sponzorem kolekce modelů letců ze západních Čech

Přibližná doba čtení: min.

11.09.2018 Martin Marek Podnikání

Vojenské Investiční Medaile poskytly finanční dar ve výši 10.000 Kč na sestavení kolekce modelů, které představí stroje, na niž letci ze západních Čech bojovali za obnovu Československa v letech druhé světové války. Dar byl poskytnut Klubu Plastikových Modelářů Kaznějov, který kolekci zrealizuje.

mod1

Dewoitine D.520 rtn. Stanislava Peroutky a Hawker Hurricane rtm. Josefa Hubáčka.

Modely budou následně používány v rámci přednáškové činnosti soukromého historika, PhDr. Daniela Švece, pro školy i veřejnost.  Doplní předváděné artefakty ze sbírky D.Švece, včetně panelů putovní výstavy, věnované západočeským letcům.  Známý modelářský klub je zárukou skutečně nadstandardní vzhledové úrovně kitů jichž se postaví celkem sedm, přičemž zahrnou stroje z různých období a v různých měřítcích. Kolekce bude po úplném dokončení obsahovat tyto letouny:

  1. Consolidated B-24 Liberator, RAF, GR Mk.Vb 796 (H), navigátor F/Lt. Zdeněk Hanuš, potopení německého lamače blokád Alsterufer.
  2. Vickers Wellington Mk Ic, RAF, R 1022 KX-Km, navigátor P/O Karel Beřvář, DFC, 27. 12. 1940 zásah budovy v Le Havru s německými štábními důstojníky.
  3. Dewoitine D.520, Armée de l`Air, GC II/3 číslo 10, rtn. Stanislav Peroutka.
  4. de Havilland Mosquito Mk.XVI, RAF, MM276, P/O Ferdinand Kepka.
  5. Supermarine Spitfire Mk. Vb, RAF, AD 172 DU-O, F/Lt Antonín Liška.
  6. Hawker Hurricane, RAF, R 4087 NN-X, rtm. Josef Hubáček.
  7. Aero MB-200 - československý dvoumotorový celokovový hornoplošný bombardér s pevným podvozkem vyráběný v 30. letech 20. století společnostmi Aero a Avia. Jednalo se o licenční variantu francouzského typu Bloch MB.200.

První dva modely, konkrétně Hawker Hurricane a Dewoitine D.520, byly předány v rámci leteckého dne na letišti v Líních nedaleko Plzně dne 8.9.2018.

Předání prvních modelů, z leva J.Hanzlíček, D.Švec a M.Marek.

Předání prvních modelů, z leva J.Hanzlíček, D.Švec a M.Marek

Vojenské Investiční Medaile jsou soukromým projektem zabývajícím se návrhem a distribucí investičních mincí i medailí z ryzích kovů inspirovaných historií českého a československého vojenství od roku 1914. Jako doplňkový sortiment je nabízena specializovaná literatura. Získané prostředky z prodejní činnosti jsou používány pro popularizaci vojenské historie prostřednictvím článků uveřejňovaných skrz sociální media, pořádáním vědomostních kvízů a soutěží nebo sponzorstvím projektů vojenského charakteru jako je muzejní činnost, pietní a připomínkové akce. Součástí projektu je také sbírková činnost zaměřená na česká a československá vojenská vyznamenání případně další předměty historické povahy spojené s armádou. Dotazy lze zaslat na: info@investicnimedaile.cz

Klub plastikových modelářů Kaznějov existuje od roku 1986. Původně sídlil v Domě pionýrů a byl založen panem Hanzlíčkem a panem Černým. Dnes má zhruba dvacet členů. Využívá klubovnu v kaznějovském Domě dětí. Kromě činnosti dospělých členů provozuje také kroužky pro mladé modeláře. Je známý vysokou kvalitou stavěných modelů. Konec konců jen v roce 2018 získali mladí modeláři z Kaznějova titul mistra a více mistra republiky v plastikovém modelářství. Klub také již zhruba dvě dekády spolupořádá s KPM Plzeň největší setkání modelářů v západních Čechách pod názvem PilsenKit. Dotazy lze zaslat na: JanHanzlicek@seznam.cz

PhDr. Daniel Švec je absolventem filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Pracuje jako lektor českého jazyka na Ústavu jazykové a odborné přípravy – Univerzity Karlovy. Přednáší pro Univerzitu třetího věku – Západočeské univerzity v Plzni. Jako soukromý historik se intenzivně věnuje památce československých letců, kteří po rozbití československé republiky v březnu 1939, odešli do zahraničí bojovat za její obnovení. Soustřeďuje se především na letce z plzeňského a karlovarského kraje. Účastní se a organizuje pietní akty, přednáší, shromažďuje artefakty a historické informace. Je členem Společenstva letecké historie Čeští RAFáci / Czech RAF Crew. Dotazy lze zaslat na: danielsvec@yahoo.com

Fotografie:

Kateřina Bláhová  (c) 2018


Tagy:

311 ČS bombardovací peruť Československé letectvo ČS letci ČS perutě RAF Historie Podnikání RAF

Podobné články:

  • follow us in feedly