Navštívil jsem vernisáž výstavy operace ANTHROPOID

Přibližná doba čtení: min.

29.04.2022 Martin Marek Společnost

Měl jsem unikátní příležitost navštívit slavnostní vernisáž „80. výročí operace ANTHROPOID a Plzeň“ Vlastislava Janíka a Jaroslava Čvančary. Proběhla v mázhauzu plzeňské radnice 28.4.2022 od 17:00 hodin.


Panely výstavy s výstižnými informacemi


Bohaté fotografie vévodily celé výstavě

Přítomní hosté si mohli prohlédnout panely a vitríny s exponáty za doprovodu příjemné hudby. Zahájení vernisáže se zúčastnili představitelé města a také bývalý primátor, současný ministr kultury pan Martin Baxa.


Vitríny s dobovými předměty


Skvělá hudba vytvořila příjemnou atmosféru

Na místě jsem se potkal s badatelem a autorem publikací na téma ANTHROPOID, Jaroslavem Čvančarou. Nejen že mám ve své knihovně jeho prvotinu ze začátku devadesátých let, ale také jsem se finančně podílel na vydání knihy Anthropoid - příběh československých vlastenců. Podpořil jsem první i druhé vydání, přičemž to první jsem měl tu čest křtít přímo s autorem při jeho slavnostním uvedení v pražském divadle u Hasičů. Příležitost vyfotit se s J. Čvančarou jsem si tedy nemohl nechat ujít.


S Jaroslavem Čvančarou

Kromě vlastní výstavy uspořádali oba pánové ještě velmi zajímavou přednášku. V jejím průběhu byly k vidění ještě nepublikované fotografie. Například z výcviku se samopalem Sten Gun či civilní snímek Karla Čurdy. Posluchači byli seznámeni s novými fakty. Přednáška se nevyhnula ani tak smutnému tématu, jakým je hromadná vražda našich vlastenců v koncentračním táboře Mauthausen v říjnu 1942.


Jaroslav Čvančara při své přednášce

Nevšedním zážitkem byla možnost mít v ruce samopal Sten Gun, prakticky stejný, jaký použil J.Gabčík v proběhu akce. Gabčíkův originální kus byl po válce navrácen Velké Británii. Nyní probíhá ověřování, zda se nachází v britských muzejních sbírkách.

Obdobně zapůsobil exemplář bomby, jejíž exploze stála za úspěchem útoku. Ta byla vyrobena z britského protitankového granátu vzor 73. Odebráním části nálože se zmenšil. Jan Kubiš měl dva. Použil ovšem jen jeden. S ohledem na náročnější manipulaci pro jeho odjištění je téměř jasné, že ho musel mít připravený od začátku akce.


Detail zásobníkové šachty samopalu Sten Gun


Takto vypada bomba vržená J.Kubišem

Na vernisáž se dostavil také poslední žijící pamětník rodin z Plzeňska, pomáhajících ČS parašutistům při jejich pobytu v západních Čechách. Akci doprovodili členové ČSOL v historickém oblečení.

Autorům výstavy i městu Plzeň patří dík za tak skvělý počin.

Fotografie:

Martin Marek © 2022


Tagy:

Anthropoid Československá obec legionářská ČS armáda ČSOL Historie Plzeň

Podobné články:

  • follow us in feedly