ČsOL uspořádala pro žáky ZŠ Štěnovice přednášku o legionářích

Přibližná doba čtení: min.

24.11.2023 Martin Marek/Petr Tolar Společnost

V dubnu 2023 jsem seznámil žáky štěnovické ZŠ s historií americké 2.pěší divize, která naši obec osvobodila na jaře 1945. Protože se přednáška dětem líbila, došlo na myšlenku udělat obdobnou přednášku tentokrát na téma československých legionářů v době Velké války. Po prázdninách jsme se s paní učitelkou Mgr. Danielou Hoškovou k myšlence vrátili. Podařilo se domluvit termín na 21. listopadu pro žáky devátých tříd.


Ukázka legionářské výzbroje a výstroje

Na programu bylo odpolední povídání o první světové válce a československých legionářích. Přednášel br. Petr Tolar z plzeňské jednoty ČsOL. Do Štěnovic přijel v dobové uniformě. Kromě přednášky na žáky čekala také ukázka některých součástek legionářské výstroje a výzbroje, včetně kazety s vyznamenáními.

Přednáška se konala v moderní posluchárně a hudební učebně s možností velkoformátové projekce. Než se řeč stočila k samotným legiím v Rusku, Francii a Itálii, došlo na hlubší seznámení s historii prvního válečného konfliktu světového rozsahu. Ten postihl každou rodinu obývající tehdejší Rakousko-Uhersko. Žáci byli seznámeni i s dobovými reáliemi z nedaleké Plzně a okolí.


Br. Petr Tolar ukazuje francouzskou pušku s nasazeným bodákem

Největší pozornost žáků přitáhly samozřejmě zbraně a výstroj. Klukům se nejvíce líbila manipulace s puškami. Realita oproti počítačovým hrám je přece jen rozdílná. Děvčata zaujalo oblečení, především zimní. Bratr Tolar vše ochotně předváděl a podrobně vysvětloval.


Ukázka složení carského bašliku vz.1881, který používali legionáři v zimě na ochranu hlavy a krku

Ve Štěnovicích najdeme pomník věnovaný památce válečných obětí, u kterého při významných výročích pravidelně kladu květiny a zapaluji svíčky. Většina žáků školy okolo pomníku denně prochází. Věřím, že nyní jim snad bude jeho význam ve veřejném prostoru dávat smysl a respekt.

Poděkování:

Děkuji paní učitelce Mgr. Daniele Hoškové ze ZŠ Štěnovice za umožnění přednášky a br. Petru Tolarovi za její provedení.

Fotografie:

Martin Marek © 2023


Tagy:

Československá obec legionářská Československé legie ČSOL Štěnovice

Podobné články:

  • follow us in feedly