Chtějí se stát senátory

Přibližná doba čtení: min.

20.09.2022 Martin Marek Společnost

Šest let uteklo jako voda a do mého volebního obvodu se vrátila oblíbená disciplína výběru zástupce lidu do horní komory českého parlamentu. Volebním obvodem míním část Plzně a především Plzeň-Jih. Poštovní schránka sem tam vydá předvolební leták. Při jízdě po Plzni nelze minout billboardy s kandidáty. Kdo ovšem jsou Ti, kteří se uchází o naše hlasy? Přirozeně mezi nimi nechybí současný senátor pan Václav Chaloupek. Osobně proti němu nic nemám, jenže za posledních šest let jsem o něm jako volič v jeho senátními obvodě neslyšel. Navštívil jsem jeho web. K mému překvapení zamrzl někde v období druhého kola předchozích voleb. Pro svojí aktuální kampaň se pravděpodobně nechal inspirovat marketéry slovenského estébáka. Na billboardech upoutával několik týdnů pozornost heslem „Za medvědů bylo líp”. Ačkoli trochu rozumím pokusu o ironii, vkrádá se mi do myšlenek otázka, zda pan Chaloupek oslovoval správnou volební skupinu. Proč minulý čas? Protože těsně před volbami se terminologie na billboardech změnila. Novým sloganem možná cílí proti kandidátovi ANO, který náš domov z Radyně těžko uvidí.


Bilboard Václava Chaloupka na Nepomucké třídě v Plzni

Bratrstvo Páně Bureše vytáhlo do boje o senátorský post černého koně v podobě žokeje a trenéra pana Josefa Váňu. Opět se setkáváme s prohlášením, za koho bude líp. Ovšem ani bodrý pohled pana Váni s typickou ofinou mě o tom nechce přesvědčit. Když pominu, že patří mezi věrné příznivce soudně stíhaného kobliháře, pak opravdu nevím, proč kandiduje zrovna v našem obvodě. Veřejné funkce vykonával v Karlovarském kraji. Jak je spojen s naším regionem netuším. Nedělám si iluze. Babišova úderka prostě využívá jeho popularity ze sportovní kariéry, aby si zvýšila šance na volební úspěch. Obdobně na to jdou v SPD. Nominovali olympionika pana Jana Kůrku. Do stáje Okamurovy partaje se dostal od Zemanovců, aktuálně ve stádiu klinické smrti. Z médií slyším názory, že politika a sport se nemá míchat. Jestli se to nemá dělat směrem ke sportovcům, pak právě pan Kůrka je příkladem, jak naopak sportovci směrem k politice zas takové zábrany nemají. V rámci předvolební kampaně své sportovní úspěchy využíval. Dokonce lidem ukazoval získanou medaili z olympiády. Při veřejných vystoupeních působí jako rozumný pán v letech. Jak široký je jeho pohled mimo střelnici nedokážu posoudit. Ale možná by bylo zajímavé se ho zeptat, co si myslí o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Pracuje pro hnutí, jemuž není podpora Kremlu cizí. Proč by se ho na to koneckonců někdo ptal?


Jak příhodné, komunista s koblihářem společně na jedné stěně – Plzeň, Nepomucká třída

Jestliže první tři kandidáti jsou vyloženě seniorského věku, plzeňští komunisté vsadili na podstatně mladší osobnost. Jedná se bývalého poslance pana Jiřího Valentu. Toho řadím v KSČM  k progresivnějšímu křídlu členské základny. Umí kultivovaně vystupovat. Je vzdělaný. Disponuje zkušenostmi z parlamentní politiky. Bohužel kandiduje za levicové extrémisty. Jejich vláda nám přinesla řadu zničených životů. O mnoho líp si stojí další místní kandidát pan Pavel Šrámek. Několik let jsme ho mohli vídat na propagandistických materiálech party vedené agentem Burešem. Evidentně se něco stalo. Názorový rozkol či nedohoda nad kandidátkou? Nevím. Prostě pan Šrámek se svým širokým úsměvem kandiduje za PRO PLZEŇ. Šance určitě má. Na rozdíl od Josefa Váni je spojen s naším regionem. Provozuje tady ekonomickou činnost. Jsou zde samozřejmě jeho zájmy. Argumentačně míří na podporu podnikatelů. Což je asi správě, jen ta jeho vehemence působí někdy nedůvěryhodně. Pózami na fotografiích často připomíná agenta Bureše, ovšem bez obytňáku. V posledních dnech prokázal další odpovídající pragmatismus. Zapojil se do petice proti likvidaci bývalého vojenského letiště v Líních u Plzně. Boj proti tomu dokonce zasazuje do svého případného senátorského působení. To je skvělá ukázka využití správné příležitosti. Ze zcela jiného soudku je jediná zástupkyně žen mezi kandidátkami, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti, paní Daniela Kovářová. Vydala se cestou nezávislosti. Jako taková si musela sehnat deset tisíc podpisů. Tedy klobouk dolů. Ve své kampani sází na normálnost. To je velmi zajímavá věc. Evidentně jde proti proudu aktivistů, kteří mění zaběhlá schémata ve společnosti od rasové problematiky po otázky sexuální orientace. V tomto ohledu paní Daniele fandím. Co mi nesedí je aktivistický způsob vystupování této kandidátky v debatách, kdy jeden tápe, zda je to transformovaný populismus nebo si jen paní spletla, kam kandiduje.


Paní Kovářová sází více na podporu voličů než na plošnou reklamu, zde poutač na plotě ve Štěnovicích.

Koalice KDU-ČSL+ODS+TOP 09 vsadila na upřímně působícího starostu Přeštic pana Karla Naxeru. V porovnání s paní Kovářovou a panem Šrámkem vyhlíží poněkud nevýrazně. Vystupuje na úrovni. Otázky zodpovídá klidně. Odpovědi mají logiku. Přesto tam něco chybí. ODS si je toho patrně vědoma, proto mu jako podporu do volební kampaně nasadila osvědčenou osobnost senátora a starosty plzeňských Slovan pana Lumíra Aschenbrennera. Navíc týden před volbami začala koalice počtem billboardů konkurovat ANO, což je dobře viditelné na Nepomucké třídě v Plzni.


Bilboard na Nepomucké třídě v Plzni

Ještě, než nastane volební den, musím se rozhodnout komu to hodím. Jelikož nepoužívám volební kalkulačky, vystačím si se svým rozumem. Něco už vím teď. Kobliháře ne, komunistu ne a kremlobota také ne. Pan Chaloupek měl můj hlas v minulých volbách. Dnes mě neoslovuje. Tedy také ne. Zůstala paní Kovářová a pánové Naxera se Šrámkem. Upřímně se přiznám, že pana Šrámka pro mě diskvalifikuje aktivní spojení s ANO v nedávné minulosti. Pro první kolo tedy asi zvolím někoho ze zbývající dvojice. Kdo to bude musím ještě zvážit. Kyvadlo na to nepoužiji. Vám ostatním přeji šťastnou ruku při výběru Vašeho kandidáta.

Fotografie:

Martin Marek © 2022

Odkazy:

http://www.vaclavchaloupek.cz/

http://www.josef-vana.cz/

https://www.idnes.cz/volby/plzen/spd-lidr-jan-kurka-rozhovor-komunalni-volby.A220915_080755_plzen-volby_vb

https://valenta.estranky.cz/

https://www.sramek2022.cz/

https://www.daniela2022.cz/

https://www.top09.cz/regiony/plzensky-kraj/zastupuji-nas/zastupitele-obci/kdo-jsme/karel-naxera-top-09-19917.html


Tagy:

Plzeň Plzeňský kraj Společnost

Podobné články:

  • follow us in feedly