Proč vyhrála Daniela?

Přibližná doba čtení: min.

17.10.2022 Martin Marek Společnost

V druhém kole senátních voleb zvítězila v obvodě č.7 Plzeň nezávislá kandidátka paní doktorka Daniela Kovářová nad zástupcem koalice SPOLU, panem Naxerou. Ano, bylo to překvapivé vítězství. Po tom, kolik peněz do kampaně nasypalo hnutí kobliháře Bureše a další politické subjekty. Téměř vzápětí se na sociálních sítích objevily nářky příznivců poražené koalice. Neobešlo se to bez obviňování z hlouposti lidí či lenosti – nepřišli k druhému kolu. Upřímně, koalice SPOLU by si měla zamést před vlastním prahem. Výsledek boje o tento senátorský mandát si zavinila sama. Jedná se o můj názor. Jsem volič z daného obvodu, a tak mohu nastavit pomyslné zrcadlo.


Vítězná kandidátka a již senátorka paní doktorka Kovářová (1)

První zásadní chybou byl styl vedení kampaně ze strany SPOLU. Spolehli se téměř výhradně na billboardovou vlnu – a bylo jich opravdu hodně – s podporou výrazné tváře plzeňské ODS a senátora Lumíra Aschrenbergera. Nevím, co je k takové taktice vedlo. Protikandidátka ovšem prokázala daleko větší kreativitu. Doktorka Kovářová vsadila na intenzivní kontaktní kampaň. Nejprve si doslova vyšlapala potřebný počet podpisů. Následně objížděla volební obvod. Šla za lidmi. Do hospod. Pořádala setkání. Diskuse. I já jsem obdržel do schránky pozvánku na takové setkání ve Štěnovicích. Kupodivu pozvánku na besedu s panem Naxerou jsem žádnou nedostal. Při televizní diskusi před druhým kolem poměrně nejistě reagoval, že za občany také jezdil, ale ne tak intenzivně. Zatímco paní Kovářová rozesílala poštou pozvánku k druhému kolu, pan Naxera se spolehnul na další billboardy a sociální sítě. V závěru se ještě pokusil o výpad – prohlášením na Facebooku o členství D.Kovářové v KSČ. A to bylo tak všechno. V koalici SPOLU podcenili situaci ohledně kontaktu s voliči. Takto se volby nevyhrávají.


Billboardy koalice SPOLU (2)

Druhou chybu vidím v nepochopení očekávání voličů. Po šesti letech v podstatě neviditelného senátora pana Chaloupka bylo potřeba nabídnout politika, který se o lidi zajímá, bude se jim věnovat a nezmizí z očí veřejnosti do dalších voleb. Protože SPOLU nedělalo již zmiňovanou kontaktní kampaň, tak na to pravděpodobně nepřišlo. Následně se pan Naxera v televizní debatě vyjádřil nepřesvědčivě k možnému souběhu svých mandátů – je starostou Přeštic. Tím vyvolal dojem, že senátorský mandát bude v jeho případě dobře placený vedlejšák ke starostování. Kontrast s protikandidátkou nemohl být větší.


Transparent paní Daniely Kovářové (3)

A co za třetí? Pokud nominujete kandidáta, který neprojevuje dostatečnou touhu vyhrát ve volbách, tak je stěží vyhrajete. V tomto směru tahal pan Naxera za pomyslný kratší konec. V diskusích vystupoval korektně, kultivovaně a podával logická vysvětlení, ale jinak působil trochu bez jiskry. Protikandidátka naproti tomu od začátku dávala najevo vůli po úspěchu. Sháněla podpisy, objížděla voliče a v médiích jednala o něco sebevědoměji. V druhém kole jí přišlo hodit hlasy víc lidí a bylo rozhodnuto. Na další volby si počkám šest let.

Fotografie:

*1 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Daniela_Kov%C3%A1%C5%99ov%C3%A1_-_debata_2009_-_3.jpg
*2 – Martin Marek © 2022
*3 – Martin Marek © 2022


Tagy:

Plzeňský kraj Společnost

Podobné články:

  • follow us in feedly