Štěnovice si připomněly sto deset let od narození letce Oldřicha Kestlera

Přibližná doba čtení: min.

21.03.2023 Martin Marek Společnost

V pátek 17. března 2023 jsem se zúčastnil vzpomínkového dne na československého stíhacího pilota, plukovníka in memoriam, Oldřicha Kestlera, u příležitosti sto desátého výročí od jeho narození. O.Kestler, rodák z Čižic a následně občan Štěnovic, byl stíhacím pilotem prvorepublikového letectva. Zúčastnil se obrany Polska (1939), obrany Francie (1940), Bitvy o Británii (1940) a dalších akcí britského královského letectva RAF. Zahynul při srážce s jiným stíhacím letounem  7.dubna 1941 nedaleko letecké základny Ternhill.


Přednáška pro K.Kostnara pro žáky místní základní školy.

Krátce po osmé hodině dorazila první skupina žáků místní ZŠ, které kolem desáté vystřídala další třída. Po přestávce přišel na řadu komorní pietní akt – položení květiny a zapálení svíček – u místního památníku válečných obětí, kde má Oldřich Kestler pamětní desku. Následoval pořad pro veřejnost. 


Zapálení svíček u pomníku ve Štěnovicích.

Hlavní součástí programu byla přednáška místního badatele pana Kamila Kosnara. S ohledem na počet účastníků jí provedl celkem třikrát. Poutavým přednesem seznámil posluchače s životními osudy Oldřicha Kestlera, výsledky svého bádání i modely, jimž jako předloha sloužila vojenská služba O.Kestlera. Po přednášce neúnavně pokračoval ve výkladu nad dokumenty a dalšími artefakty. Hodně času věnoval zapálené diskusi s příchozími.


Diskuse Kamila Kostnara s návštěvníky.


Modely věnované O.Kestlerovi.

Dalším významným bodem byla ukázka originálních dokumentů z pozůstalosti O.Kestlera. Rodný list, různá vysvědčení, mnoho nikdy nepublikovaných fotografií, korespondence, deníky, a dokonce dopis generála Janouška, kterým oznamoval v roce 1945 rodičům úmrtí jejich syna. Dokumenty jsou v držení Obecního úřadu Štěnovice. 


Ukázka originálních dokumentů a jejich kopií.


Na místě byly prezentovány obrazy z dílny Aviation Art Gallery, inspirované Kestlerovým příběhem. Jeden se věnuje evakuaci letounu z polského letiště Deblin 3.září 1939. Druhý jeho účasti v Bitvě o Británii v řadách 111. perutě RAF. Informační panel představil fotky našeho letce od dětských let. 


Obrazy věnované O.Keslterovi.


Podporu poskytla též plzeňská jednota ČSOL, jíž jsem členem. Zapojil jsem se do prezentace a dodal kazetu s leteckými odznaky a vyznamenáními. Pro žáky jsem připravil vědomostní soutěž o knihu „Na křídlech za lva“. Knihy jsem věnoval jako sponzorský dar.


Připomínka bitvy o Sokolovo.


Návštěvníkům jsem navíc připomínal osmdesáté výročí bitvy u Sokolova v roce 1943. K nahlédnutí byla rozsáhlá publikace věnovaná cestě našich vojáků z Buzuluku do Prahy. Na zájemce čekaly tematické brožurky.

Čest památce Oldřicha Kestlera


Společná fotografie s Kamilem Kosnarem.
 


Tagy:

Československá obec legionářská Československé letectvo ČS letci Modely Oldřich Kestler RAF Sokolovo Štěnovice

Podobné články:

  • follow us in feedly