Vznikla brožura věnovaná československým legionářům na křídlech

Přibližná doba čtení: min.

10.12.2023 Martin Marek Historie

ČsOL vydala brožuru věnovanou československým legionářům na křídlech. Její vznik jsem inicioval, podílel jsem se na návrhu struktury, napsal většinu textů a zajistil barevné bokorysy letadel. Společně s bratrem Michalem Rakem z ČsOL jsme zpracovali dílo do konečné podoby. A na výsledek jsem opravdu hrdý. Jedná se o ucelenou práci. Na deseti stranách formátu A5 najde čtenář stručný příběh dobrovolníků, kteří před vznikem Československa bojovali na létajících strojích za jeho samostatnou existenci.

Mnozí po návratu do vlasti pokračovali ve službě u Leteckého sboru republiky, kde využili svých zkušeností ze západní i východní fronty. Vybraným osobnostem je věnován prostor ve formě medailonků. Samozřejmostí je bohatý výběr archivních fotografií. Doplňují je barevné bokorysy několika letadel.  Věřím, že se brožura bude všem líbit.

Brožury jsou k dispozici v oblíbeném Legiovlaku, v Muzeu legií nebo se lze doptat u nejbližší jednoty ČsOL. Rozdávají se bezplatně. Mohu též poskytnout pár exemplářů ze svých zásob. Máte-li o ně zájem, kontaktujte mě prosím přes e-mail.

Děkuji bratru Michalu Rakovi za skvělou spolupráci při tvorbě brožury a ČsOL za její vydání. Poděkování patří též Jiřímu Soukupovi z Aviation Art Gallery za zpracování barevných bokorysů.


Tagy:

Československá obec legionářská Československé legie Československé letectvo ČS letci ČSOL

Podobné články:

  • follow us in feedly