Reklamní diapozitivy Emanuela Marka

Přibližná doba čtení: min.

08.08.2023 Martin Marek Historie

Náš rodinný archiv se může pochlubit opravdu netradičním exponátem. Je jím sada reklamních diapozitivů, které sloužily k propagaci holičství mého dědy, Emanuela Marka. Po skončení druhé světové války se přestěhoval z Petrkova u Trhové Kamenice do Rokytnice v Orlických horách na česko-polském pomezí. Zde provozoval živnost – holičství a kadeřnictví. Aby přilákal zákazníky, využíval reklamu v místním biografu. V rámci tehdejších možností se jednalo o statické obrazy promítané na plátno. K tomu sloužily uvedené diapozitivy. Najdeme na nich dva náměty v plné barvě. 


Jeden z reklamních diapozitivů, byl vyrobený ve Vysokém Mýtě.

Zatímco jeden diapozitiv zdůrazňuje kvalitu služeb, ten druhý využívá veršovánky. Dnes působí použitý text poněkud úsměvně, ovšem v kontextu doby mohl být dostatečně účinný. Zpracování je kvalitní. Obrázky můžeme považovat za poměrně pěkné. Nosným materiálem diapozitivu je sklo. Rozměry jsou pro oba shodné 83 x 83 mm. Okraje jsou olepeny černým papírem o šířce 5 mm. Reklamní námět je vyveden ve čtverci 73 x 73 mm. Stav odpovídá jejich stáří, nicméně kromě pár oděrek na olepení se zachovaly opravdu dobře.


Druhý diapozitiv s tematickou veršovánkou vyrobili v Pardubicích.

Diapozitivy se dochovaly v originální krabici. Díky tomu víme, že v jednom případě byl výrobcem Reklamní závod Urban z Vysokého Mýta. Jednalo se o známou firmu, jejíchž služeb využívalo více podnikatelů, jako například pekařství Vít z Bílé Třemešné a další. Druhý diapozitiv vyrobil Ateliér J.Karkulík v Pardubicích. Nepatrný rozdíl mezi výrobci demonstruje především použité písmo a jiné pojetí zobrazení postav. Určitým otazníkem zůstává, proč si nechal můj děda zaslat balíček na adresu místní Družstevní mlékárny, a nikoliv k sobě do provozovny. 


Krabice, v níž byly diapozitivy nalezeny.

Krabička je opatřena poštovními razítky. Bohužel jsou nečitelné, nelze tedy zjistit přesné datum. Vodítkem jsou nalepené známky. První skládá hold Milanu Rastislavu Štefánikovi. Série dala celkem šest barevných a hodnotových variant. Oranžová známka 1 Kčs byla vydána 28.10.1945. Druhá je věnována prezidentu republiky Edvardu Benešovi. Nominální hodnota reprezentuje 1,5 tehdejších Kčs. Jedná se o exemplář z emise vydané ke dni 15.2.1948 pod lakonickým názvem „Dr. Ed. Beneš“. Vyšly tři nominální hodnoty, opět rozlišené barvou. Nepatřily mezi zvlášť povedené. Měly platit do 31.10.1949. Z oběhu byly staženy o rovný měsíc dříve, přesněji 20. září 1949. Z kombinace obou známek můžeme odhadnout období od února do prosince 1948. Možná ještě část roku 1949, což ovšem považuji za méně pravděpodobné.


Pohled na oba diapozitivy dává představu o tehdejší technice.


Diapozitivy jsem získal darem od strýce Jiřího Marka z pozůstalosti po svém dědovi. Připomínají historii mé rodiny a dobu, v níž moji předkové žili. 

 

Fotografie:

  • Martin Marek (C) 2023

Odkazy:


Tagy:

Historie Podnikání

Podobné články:

  • follow us in feedly