Předával jsem ceny mladým kybernetikům v Liberci

Přibližná doba čtení: min.

09.05.2022 Martin Marek Společnost

Je pro mě již téměř zvyklostí jednou za rok předávat ceny vítězům soutěže Kyberrobot v Liberci. Každoročně jí pořádá Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci (FM TUL). Hlavním cílem soutěže je zvýšení zájmu o studium technických oborů. Je určena pro žáky základních a středních škol. Účastníci – jednotlivci či malé týmy – mají možnost postavit robota pro některou ze soutěžních disciplín.


Jeden ze soutěžních robotů

Roboti musí prokázat schopnost splnit zadaný úkol, například projet bludiště v časovém limitu. Daleko komplexnější je klání projektů, určených pro zlepšení života – Robot – pomocník lidí. Autor projektu nejprve před hodnotící komisí svoji práci odprezentuje. Následně dojde k předvedení funkčnosti. Všichni soutěžící chtěli přirozeně ukázat co umí. S ohledem na věk účastníků je obdivuhodné, jak se dokázali k zadání postavit.


Prezentace soutěžního projektu – míchací robot

Komise následně vybere projekty, které se umístily na prvních třech místech. Vyhlášení vítězů probíhalo ve velkém přednáškovém sále. Jako zástupce RS Components jsem se této části zúčastnil.


Předávání cen

V taškách s logem našli ocenění drobné propagační předměty a dále specializované dárky pro další rozvoj jejich práce. Například stavebnice robotů, sady pro jejich vylepšování či nářadí. Kromě tohoto sponzorského daru poskytovala ještě sama univerzita diplomy i finanční odměnu. Na tvářích malých inženýrů bylo vidět skutečné štěstí z úspěchu.


Rozesmáté tváře k vítězům prostě patří

Na závěr mě pan děkan prof. Ing. Zdeněk Plíva, Ph.D. požádal o závěrečné slovo. Musím říct, byl jsem překvapen. I tak věřím, že jsem v této výzvě obstál. Už se těším na další ročník.

Fotografie:

Martin Marek © 2022

Odkazy:

Kyberrobot - https://stansevedcem.tul.cz/nabidka-aktivit/kyberrobot/kyberrobot

Technická Univerzita v Liberci - www.tul.cz

RS Components - cz.rs-online.com


Tagy:

Kybernetici KyberRobot Společnost Technická Univerzita Liberec

Podobné články:

  • follow us in feedly