Křest knihy „V oblacích i na zemi“

Přibližná doba čtení: min.

20.03.2019 Martin Marek Společnost

Sál krajské knihovny v Karlových Varech, se stal v sobotu šestnáctého března místem slavnostního křtu nové knihy věnované československým letcům ve službách RAF, původem z Karlovarska. Autorem publikace je soukromý historik PhDr.Daniel Švec. Jeho dílo nese poetický název: „V oblacích i na zemi“. Mapuje málo známé osudy několika mužů, jimž povinnost velela odejít bojovat za obnovu republiky, po jejím rozbití v březnu 1939. Organizátoři zvolili datum vskutku příznačně, na osmdesáté výročí vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Ovšem nejednalo se jen o křest již zmíněné knihy. Společným úsilím několika nadšenců se podařilo sestavit celodenní program, věnovaný tématice letectví i spojeneckých armád. Akci podpořila Krajská Knihovna v Karlových Varech.

krest_1_csol

Vlajka V.Británie a původní Československá vlajka ve vchodu knihovny. (1)

Spolky Čeští RAFáci / Czech RAF Crew - "Věrni zůstaneme" a Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z. s. , připravili několik stolů s historickými předměty. Nechyběly mezi nimi dobové originály vybavení, dokumenty či vyznamenání. To vše doplňovaly modely letadel a další techniky.

krest_2_mam

Stoly s ukázkou artefaktů. (2)

Tématiku spojeneckých armád doplnila ukázka vybavení výsadkových jednotek USA z let druhé světové války.

krest_3_mam

Výstroj výsadkářů USA. (3)

Osudy deseti karlovaráků v RAF detailně popisoval skládací panel, který zapadá do konceptu putovní výstavy, provozované PhDr. Danielem Švecem, především v západních Čechách. Další panely této výstavy lemovaly příchod do sálu.

krest_4_mam

Panel s karlovarskými letci. (4)

Netradičním exponátem se staly dva velké modely přivezené členy Leteckomodelářského klubu 268 z Rakovníka. Jedná se o funkční makety, používané klubem pro předvádění vzdušné činnosti stíhacích letadel.

krest_6_mam

Spitfire v RC provedení. (5)

krest_7_mam

Častý protivník našich letců jako RC model. (6)

Na příchozí čekal malý stánek, u něhož si bylo možné knihu zakoupit. Takto prodaný exemplář opatřil autor vlastnoručním věnováním. Další prodej knih nabízel jeden z podporovatelů akce, Vojenské Investiční Medaile. Na velkém promítacím plátně běžely různé ukázky dokumentů.

krest_8_mam

Knihy připravené k prodeji. (7)

krest_9_mam

Prodejní stánek Voj. Inv. Medailí. (8)

Nezaměnitelnou atmosféru celé akci dodaly atraktivní dámy v šedomodrém i jejich mužští kolegové. Bez nich by to zkrátka nešlo. Dámy se navíc postaraly velmi pěkné hudební vystoupení. Když vysekly „It`s a Long Way to Tipperary“, málem jsem se přidal. Zde je potřeba zmínit, že mnozí cestovali skutečně zdaleka. Například z Brna či z ústecka.

]krest_10_mam

Pánům to v uniformách seklo. (9)

krest_11_csol

Dámy v plném nasazení. (10)

Ačkoli oficiální křest byl plánován až na odpoledne, program odstartoval již v ranních hodinách a běžel celý den. V jeho průběhu předvedli členové spolků dvě atraktivní ukázky ve formě předletových příprav – v dobové hantýrce „brífinků“. Jeden pro stíhací piloty. Druhý pro bombardéry. Jednalo se reálné situace. Kromě meteorologických dat, informacích o cílech, obraně i použité výzbroji, se do scénky dostala patřičná dávka humoru, jíž korunovalo vtipkování o „hanbinci u vousaté Emy" v podání Stanislava Čechala.

krest_12_mm

Filip Procházka při výkladu v rámci brífinku. (11)

krest_13_sipek

Meteo jako nezbytná část přípravy, zde v podání Viktora Wildnera. (12)

Po třetí hodině proběhlo slavnostní předání dvou modelů pro potřeby přednáškové činnosti. Modely jsem předal D.Švecovi, jako zástupce Vojenských Investičních Medailí. Jednalo se o jeden Spitfire a Messerschmitt Bf 109, provedené ve špičkové kvalitě členy KPM Kaznějov. Modely jsou poskytnuty v rámci sponzorského daru, viz ZDE.

krest_14_sipek

S Danielem Švecem ukazujeme modely divákům v sále. (13)

Před oficiálním křestem dorazili na místo zástupci Československé Obce Legionářské, Svazu letců ČR a Leteckého historického klubu Plzeň. Do sálu přišlo také početné publikum z řad veřejnosti. Jim bylo věnováno hudební vystoupení PhDr. Daniela Švece s manželkou. Písněmi připomněli období čtyřicátých let dvacátého století. Ve čtyři hodiny odpoledne jsem se ujal moderování a po stručném úvodu vyzval vybrané kmotry ke krátké řeči. První přistoupil k mikrofonu pan pplk.Ing.Jiří Jogl, v minulosti velitel 11.vrtulníkového pluku. Po něm přišel na řadu pan Václav Toman, předseda Leteckého historického klubu Plzeň, a paní Iveta Irvingová z téhož klubu. K uvedené trojici jsem se přidal v roli kmotra i já. Vlastní křest proběhl posypáním prstí ze dvou ikonických míst. Tím prvním se staly pláže před známými bílými útesy u anglického Dooveru. Tím druhým místo posledního odpočinku mnohých letců z Československa, Brookwood Military Cemetery, ležící jihozápadně od Londýna. Velmi symbolické. Prsti přivezla ze svých cest právě paní Irvingová.

krest_15_sipek

..a kniha je pokřtěna. (14)

Na závěr této části došlo také k předání několika exemplářů knihy podporovatelům tohoto díla. Každý takový kus je vybaven vlastním certifikátem a věnováním přímo od autora.

Daniel Švec mi předává knihu s věnováním, čehož si velmi vážím. (16)

Daniel Švec mi předává knihu s věnováním, čehož si velmi vážím. (15)

Křestem však program neskončil. Následovalo autorské čtení, v jehož průběhu D.Švec zmínil podrobnosti k některým popisovaným letcům, poděkoval za podporu pamětníkům a dalším osobám, které se na realizaci publikace různým způsobem podílely. V závěru byli všichni přítomní pozváni na příjemné pohoštění.

krest_17_mm

Daniel Švec přednáší ze své knihy. (16)

Celá akce byla skutečně vydařená. Z organizátorů vyloženě prýštilo nadšení, zápal a dobrá nálada. Proložení programu živými ukázkami a hudebními vystoupeními lze označit za velmi povedené. Akci vyjma spolků a soukromých osob, významně podpořila Krajská Knihovna v Karlových Varech. Za sebe mohu všem zúčastněným pogratulovat za výborně připravený program. Zaslouží se také poděkovat, neb takových vzpomínek na naše válečné letce není nikdy dost. Hodně jim dlužíme.

krest_18_sipek

Krásné dámy budily zájem přítomných pánů. (17)

Fotografie:

*1 - Petr Tolar, ČSOL, jednota Plzeň.
*2-9 – Martin Marek
*10 - Petr Tolar, ČSOL, jednota Plzeň.
*11 – Martin Marek
*12 – 15- Ing.Ivan Šípek
*16 – Martin Marek
*17 - Ing.Ivan Šípek

Děkuji panu Petru Tolarovi z plzeňské jednoty ČSOL a panu Ing.Ivanu Šípkovi za poskytnutí fotografií.

 Čeští RAFáci - banner 1000x170

Odkazy:

https://danielsvecraf.webnode.cz/
http://www.276.cz/
https://www.lmk-rakovnik.cz/
http://leteckyhistorickyklub-plzen.cz/

podpora_VIM_web_zmensene


Tagy:

311 ČS bombardovací peruť Československá obec legionářská Československé letectvo ČS letci ČS perutě RAF ČSOL Historie Plzeňský kraj RAF

Podobné články:

  • follow us in feedly