Obec Štěnovice si připomněla československé letce v RAF

Přibližná doba čtení: min.

15.04.2018 Martin Marek Společnost

Banner svec

Štěnovice vzpomínaly v páteční podvečer (13.4.2018) na letce z Plzeňska a Karlovarska, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské RAF. Výjimečná přednáška soukromého historika a badatele, PhDr. Daniela Švece, se odehrála v obřadní síni obecního úřadu. A byl to zážitek. Žádné suchopárné recitování prezentace, ale opravdu procítěný výklad. Pro obec to byla jedna z akcí, připomínající stoleté výročí vzniku Československa. Mimo to vychází v místních listech seriál „Osudové osmičky“ shrnující některé významné události naší novodobé historie v osmičkových letech, připravují se další přednášky i pietní akty. Zkrátka ve Štěnovicích se na pojem „vlastenectví“ nezapomíná.

Svec_1

Daniel Švec při výkladu ve Štěnovicích.

Posluchači se dozvěděli souvislosti působení našich letců v zahraničí. Kudy odcházeli. Jaké byly jejich osudy v obecné rovině. Srovnání situace v roce 1940 ve Francii a Velké Británii, poskytlo přítomným možnost vžít se do situace, jíž čelili naši vojáci, tedy nejen letci, na západní frontě. Pak přišel na řadu blok věnovaný podmínkám působení československých letců u RAF. Čtyři vybraní dobrovolníci si vyzkoušeli část zdravotních testů.

Svec_2

Dobrovolníci při zkoušce zadržení dechu, kterou adepti pro službu v RAF museli projít.

Ke slovu přišel mimo jiné krátký kvíz na téma tajemné pomůcky, ve výbavě „džentlmena“ RAF. Z ní se nakonec vyklubala pomocná lišta pro leštění knoflíků uniformy. Samozřejmě nemohly chybět konkrétní osudy několika západočeských letců. Mezi nim byl zmíněn i místní stíhací pilot, Oldřich Kestler. Od jeho tragické smrti v kabině stíhačky Hawker Hurricane uplynulo v minulých dnech rovných sedmdesát sedm let. Jeho památku připomíná deska na pomníku válečných obětí, před budovou obecního úřadu.  Zajímavou byla zmínka o letci německé národnosti. Nesmířil se s nacistickým režimem. Odešel bojovat do zahraničí. Jako občan rozbitého Československa na své uniformě nosil domovenku „Czechoslovakia“, byť česky prakticky nemluvil. Nemohl samozřejmě chybět impozantní výčet vyznamenání, které letci za služby v RAF získali. Bohužel nebylo nemožné nezmínit i stinnou stránku věci. Konkrétně „odměnu“ ve formě poválečné perzekuce. Po roce 1948 se z oslavovaných hrdinů rychle stali třídní nepřátelé. Ani tomuto smutnému období se Daniel Švec nevyhnul.

Svec_3

Téměř zaplněná obřadní síň obecního úřadu Štěnovice.

Svoji premiéru měla ve Štěnovicích putovní výstava věnovaná právě letcům z Plzeňska a Karlovarska ve formě populárních „roll-ups“. Podává podrobné informace o jednotlivých osobnostech. Obsah jednotlivých plachet popisuje dodatečné detaily, umožňující čtenáři seznámení s širokou paletou skutečností svázaných s působením ČS letců v RAF. Putovní výstavu podpořil finančně Plzeňský kraj.

Svec_4

Plachty putovní výstavy.

Svec_5

Návštěvníci při prohlídce výstavy.

Další zajímavou částí přednášky se stala výstavka artefaktů ze sbírek PhDr. Daniela Švece. Bezpochyby se jednalo jeden ze silných momentů. Vzít si do ruky originální model německé stíhačky ME-109 z roku 1942, používaný pro výuku o nepřátelských strojích v RAF, se jen tak nepodaří. Sám přednášející vzdal úctu československým letcům uniformou, v níž celou přednášku odvedl. K dispozici byly tištěné brožury se seznamy letců. Přítomní si také mohli za drobný peníz pořídit knihu Daniela Švece „Jsme napadeni…“ o osudech navigátora 311. ČS bombardovací perutě Karla Bečváře z nedalekých Blovic.

Svec_6

Artefakty včetně nouzové sekery z bombardéru RAF.

Svec_7

Věci denní potřeby našich letců.

Přednášku uzavřel mini kvíz na téma vzniku našeho letectva. Tři dny před konáním akce jsme si připomínali sto let od prvního letu, vykonaného ČS legionáři na Rusi v roce 1918. Tímto okamžikem fakticky odstartovala historie vzdušných sil našeho státu. Přítomno bylo cca 30 posluchačů, kteří na závěr poděkovali Danielovi Švecovi za srdcařský výkon stejně srdečným potleskem. Jak to mu takových akcí bývá, následovala ještě drobná diskuse. Plánovaná zhruba hodina a půl se protáhla na téměř dvě hodiny, čehož účastníci rozhodně nelitovali.

Svec_8

Skupinka diskutujících si prohlíží historické artefakty.

Přednáška proběhla za laskavé podpory Obce Štěnovice, Čeští RAFáci / Czech RAF Crew - "Věrni zůstaneme" a drobného organizačního přispění Vojenských Investičních Medailí.

Nechcete si nechat uniknout nejbližší přednášku PhDr. Daniela Švece? Klikněte ZDE

Svec_9

Putovní výstava o letcích z Plzeňska a Karlovarska.

Fotografie:

  • Úvodní fotografie – Daniel Švec © 2017
  • Záběry z přednášky – Martin Marek © 2018
     

Banner Rafáci

Odkazy:

 


Tagy:

Československé letectvo ČS perutě RAF Historie Karel Bečvář Oldřich Kestler RAF Štěnovice

Podobné články:

  • follow us in feedly