Pietní akt věnovaný letcům z Plzně

Přibližná doba čtení: min.

29.10.2021 Martin Marek Společnost

V úterý 26.10.2021 mi připadla milá povinnost. Jako zástupce plzeňské jednoty ČSOL jsem navštívil vzpomínkový akt věnovaný plzeňským mužům na křídlech. Konal se v Plzni na náměstí Míru, u pomníku letců Západočeského Aeroklubu Plzeň – Bory. Plzeň byla v minulosti jednou z bašt českého vzduchoplavectví. Zde vzniklo první letadlo české konstrukce. Letci z Plzně prokázali v letech války své kvality i odhodlání na mnoha bojištích. K letectvu mám též osobní vztah. Sloužil jsem u vrtulníkového pluku, který byl až do září 1991 umístěn na dnes již zaniklém letišti Plzeň-Bory.


Pomník letcům z Plzně

Pod kulisou podzimních stromů se sešla pestrá paleta osobností, reprezentující leteckou historii Plzně. Po úvodním slově pana Tomana z Leteckého historického klubu generála Irvinga proběhla velmi čestná událost. Představitelé KVV Plzeň předali dceři generála Irvinga, paní Ivetě Irvingové, Kříž ministra Obrany ČR. Následovalo položení věnců a květin. Za ČSOL jsem tak učinil i já. 

Doprovod mi poskytl PhDr. Daniel Švec v historické uniformě československého letectva.

Následně jsme před pomníkem vzdali čest památce plzeňských letců. Po té vzpomínkový akt skončil.


Pomník letců s květinovými dary

Akci uspořádal Úřad městského obvodu Plzeň 3, Český svaz letectví – Letci Plzeň z.s., Letecký historický klub gen. J. Irvinga Plzeň z.s. a Aeroklub Plzeň.

Fotografie:

  • Úřad městského obvodu Plzeň 3 © 2021
  • Ladislav Vitík © 2021


Tagy:

Bohemia B-5 Československá obec legionářská Československé letectvo ČS letci ČSOL Plzeň Společnost

Podobné články:

  • follow us in feedly