Pietní akt věnovaný americkým letcům v Nepomuku

Přibližná doba čtení: min.

20.02.2022 Martin Marek Společnost

Nepomuk na jižním Plzeňsku je známý díky zámku Zelená hora a příběhu takzvaných Černých baronů. Jezdím do tohoto malebného města rád. V sobotu devatenáctého února mě tam zavedla milá povinnost. Jako zástupce plzeňské jednoty ČSOL jsem se zúčastnil vzpomínkového aktu na letce USA, jejich životy vyhasly na nedalekém vrchu Dubeč v roce 1944.


Nepomucké náměstí s výhledem na kostel sv.Jana Nepomuckého a kostel sv.Jakuba (1)

V předposledním roce druhé světové války sílila bombardovací ofenzíva spojenců, jejímž cílem bylo rozvrátit průmysl německé Třetí říše. V noci bombardovali Britové. Přes den se nad Evropu vydávaly stroje amerického letectva. Kromě létajících pevností B-17 to byly také nám dobře známé B-24 Liberátor. Stejný typ stroje používala 311. ČS bombardovací peruť pro hlídkování v Atlantiku ve službách britského Costal command.  22.2.1944 odstartovala skupina amerických Liberátorů k útoku na továrny firmy Messerschmitt v okolí bavorského Řezna (Regensburg). Byl mezi nimi jeden s poetických názvem „Miss Fortune”. Po odpojení stíhacího doprovodu se ovšem část bombardérů vlivem počasí odklonila od plánovaného cíle. Směřovala hlouběji nad nepřátelské území, konkrétně nad Plzeň. Zde došlo ke vzdušné bitvě s německými stíhačkami, přičemž svoji roli hrálo také protiletadlové dělostřelectvo – Flak. Několik B-24 prohrálo svůj statečný boj, mezi nimi zmíněná „Miss Fortune”. Hořící stroj se zřítil k zemí zhruba ve 12:30. Z desetičlenné osádky se zachránil pouze střelec, seržant Raymond Noury, kterého exploze v letounu katapultovala ven. Ostatní zahynuli v troskách bombardéru. R.Noury skončil v zajateckém táboře.


Skupina bombardérů Consolidated B-24 Liberator letectva USA (2)

Každoročně pořádaný pietní akt má dvě části. Začíná na Nepomuckém náměstí a pokračuje převozem květinových darů k památníku na místě dopadu stroje. Tento rok na návštěvníky čekala blankytná obloha doprovázená ostrým sluncem. Příjemnou scenérií doplnil opravdu čerstvý nárazový vítr. Čepice a kabáty tak byly nutností. Poryvy větru občas udeřily opravdu silně. I tak část náměstí zaplnila historická technika, jejíž prohlídku si nenechalo ujít několik desítek lidí.


Technika vojenských klubů v obležení veřejnosti (3)

Program pietního aktu probíhal před budovou městského úřadu, který byl slavnostně vyzdoben státními vlajkami. Na místě se nacházelo několik zástupců médií.


Průčelí radnice pamětní deskou a čestnou stráží (4)

Čestnou stráž zajistili členové vojenských historických klubů v dobových uniformách pod pamětní deskou, připomínající osvobození města Nepomuk v roce 1945.


Čestná stráž příslušníka 4.obrněné divize a vojenského policisty 2.pěší divize US Army (5)

Kontext celé události u roku 1944 i historii hledání pozůstatků po dopadu bombardéru připomněl úvodní projev. Následovalo kladení květinových darů zástupci města a vojenských klubů. Za plzeňskou jednotu ČSOL jsem položil květinu se stuhou.

Následně jsem se památce spojeneckých letců poklonil a společně s ostatními je uctil minulou ticha.

Poté zazněly státní hymny Spojených Států Amerických a České republiky, čímž pietní akt skončil. Zájemci měli možnost navštívit místní muzeum, především speciální expozici věnovanou osudu předmětného bombardéru.


S květinovými dary před budovou radnice (8)

Letoun a příslušnost:

Consolidated B-24J Liberator s/n 42-73138-U

343rd BS, 98th BG, 15th AF, USAAF ( 343. bombardovací squadrona 98. bombardovací skupiny 15. letecké armády amerického armádního letectva)

Osádka:

 • 1. pilot: Lt George M. „Skipper“ Goddard (+ 22.2.1944)
 • 2. pilot: Lt Haig „Kandy“ Kandarian (+ 22.2.1944)
 • navigátor: Lt Joseph Frederick „Joe/Altimeter/Star Gazer“ Altemus (+ 22.2.1944)
 • bombometčík: Lt Charles Fayne „Spick“ Spickard (+ 22.2.1944)
 • radiooperátor: Sgt Wayneworth Evanson „Lord Nelson“ Nelson (+ 22.2.1944)
 • střelec: Sgt Oscar William „Lucky“ Houser (+ 22.2.1944)
 • střelec: Sgt Harold Clevurn Carter (+ 22.2.1944)
 • střelec: Sgt Rexford Harwell „Dusty“ Rhodes (+ 22.2.1944)
 • střelec: Sgt Roy Elton Hughes (+ 22.2.1944)
 • střelec: Sgt John Aloysius Goldbach (+ 22.2.1944)
 • střelec: Sgt Raymond A. Noury (+ 20.12.2013)

Čest jejich památce.

Fotografie:

*1 – Martin Marek © 2022

*2 - https://nara.getarchive.net/

*3-8 – Martin Marek © 2022

Odkazy:

https://www.nepomuk.cz/obcan/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sest%C5%99elen%C3%AD_bombard%C3%A9ru_Miss_Fortune_22._%C3%BAnora_1944

https://cs.wikipedia.org/wiki/United_States_Army_Air_Forces


Tagy:

Československá obec legionářská Protektorát Společnost USAAF

Podobné články:

 • follow us in feedly