Slavnostní uvedení mincí „Českoslovenští letci v RAF - Znaky perutí“ od České mincovny

Přibližná doba čtení: min.

12.11.2015 Martin Marek Společnost

Na den veteránů proběhlo v reprezentativních prostorech České mincovny na pražských příkopech slavnostní uvedení kolekce mincí, věnovaných znakům československých perutí v britské RAF. Prostory byly mimořádně doplněny o předměty svázané s historií ČS letců v RAF. Návštěvníci mohli hned po vstupu vidět rozměrné obrazy významných osobností, jako generál Peřina či František Fajtl, zapůjčené z muzea Maršála RAF a armádního generála Karla Janouška v Jemnici. Pro vojáky je nejdůležitější bojová zástava. Ani ta nechyběla v kombinaci se státní vlajkou ČR.

Zástavy a podobizny našich veteránů
Zástavy a podobizny našich veteránů

Nejpřitažlivějším byla určitě létající maketa Spitfiru zapůjčená členy leteckého modelářského klubu z Rakovníka.

Létající model Spitfiru IX
Létající model Spitfiru IX

Akce byla profesionálně připravena, aby představení proběhlo co nejdůstojnější formou. Nechyběla media včetně České Televize. Hlavní částí byl moderovaný úvod a tisková mini konference. Vedle vlastních mincí ve zlatě a stříbře zde sehráli svoji roli právě veteráni. Brigádní generál Emil Boček, který od roku 1944 sedlal legendárního Spitfira a vykonal nad Německem 26 bojových misí, vyprávěl své zážitky s tímto strojem. V jeho případě se jedná o zkušenost v pravdě dvojí, vždyť u RAF začínal jako mechanik. Nechyběl příslušník 311. Československé bombardovací perutě pl. Pavel Vranský nebo paní Fajtlová, vdova po „usměvavém vousáči“ Františku Fajtlovi. Obzvláště dojemné bylo vyprávění o době, kdy našim pilotům po únoru 1948 vyloženě "ustřihli křídla". Například F.Fajtl vybíhal ven z domu skoro pokaždé, když uslyšel zvuk leteckého motoru a toužebně hleděl na letouny, s nimiž mu bylo zakázáno létat. Lesk akci kromě jasu zbrusu nových mincí dodali osobnosti z řad velení AČR,především velitel VzS AČR brigádní generál Ing.Libor Štefánik či osobnosti politického života mezi nimiž nešlo přehlédnout starostu Prahy 1 pan Ing. Oldřicha Lomeckého. Samozřejmě nemohl chybět organizátor velké spousty veteránských akcí a převor řádu „Křížovníků s červeným srdcem“ Jiří Stanislav.

Uvedení mincí ve formě besedy a mini tiskové konference
Uvedení mincí ve formě besedy a mini tiskové konference

Kromě uvedení mincí na místě došlo také k předání ocenění několika osobám, které se zasloužili o propagaci, a podporu akcí připomínajících ČS veterány RAF. Ocenění byla věnována řádem „Křížovníků s červeným srdcem“ a dále „Českým svazem bojovníků za svobodu“, zastoupeným jeho předsedou Jaroslavem Vodičkou. Význam vydání mincí Českou mincovnou podtrhlo dekorování medailemi obchodního ředitele mincovny pana Aleše Brixe. S potěšením mohu oznámit, že jsem jako zakladatel projektu „Vojenské Investiční Medaile“ byl  oceněn záslužným křížem řádu „Křížovníků s červeným srdcem“, což přijímám s pokorou a odhodláním pokračovat v tom co dělám.

Brigádní generál Emil Boček před maketou stoje, na který tak rád vzpomíná
Brigádní generál Emil Boček před maketou stoje, na který tak rád vzpomíná

Skvělý den a důstojná připomínka našich letců. Díky České mincovně a především díky našim hrdinům z druhé světové války.


Fotografie:

Martin Marek

Odkazy:

„Náš generál František“ http://martinmarek.eu/nas-general-frantisek/
ČS perutě v RAF https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_perut%C4%9B_v_RAF
Mezinárodní nevládní organizace „Křížovníci s červeným srdcem-CYRIACI“ http://www.cyriaci.com/
CZECH SPITFIRE CLUB http://www.czechspitfireclub.cz/
Památník „Okřídlený lev“ ttps://cs.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A1tn%C3%ADk_Ok%C5%99%C3%ADdlen%C3%BD_lev
Letecký Modelářský Klub Rakovník http://www.lmk-rakovnik.cz/


Tagy:

311 ČS bombardovací peruť Bitva o Británii Československé letectvo ČS perutě RAF Historie

Podobné články:

  • follow us in feedly