Štěnovice zažily sobotu věnovanou květnu 1945

Přibližná doba čtení: min.

08.05.2017 Martin Marek Společnost

Premiéra akce „Štěnovický květen 1945“, která proběhla v sobotu 6.5.12017 se  povedla.  Přispělo k tomu především neočekávaně pěkné počasí a samozřejmě atraktivní program.

kveten_banner_maly

 

Vše začalo o den dříve, v pátek pátého května. Do prostoru vedle hřiště kopané začaly již v odpoledních hodinách přijíždět členové zúčastněných „military“ klubů. Rozběhla se stavba stanů. Do večera stály vojenské kempy britské armády, armády USA a také jejich protivníků z Německa.

Sten_kvet_1

Část tábora věnovaná americké 101. výsadkové divizi. (MM)

V sobotu ráno byl v režii obce ještě postaven stánek s informacemi a drobným prodejem knih, vedle něhož byl vztyčen přístřešek s informačními panely. Panely poskytovaly návštěvníkům ucelenou informaci o historii Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii. Samostatný panel byl věnován některým osobnostem druhého odboje, především s ohledem na jejich neobyčejný osud. Mnozí z návštěvníků expozice se s takovými jmény jako generál Antonín Zeman, Ivan Španiel nebo Otto Wagner setkali úplně poprvé. Stejně jako s informací o účasti československých důstojníků v bitvě o severoafrický El Alamein. Mezi osobnostmi nemohl samozřejmě chybět příslušník RAF místního původu Oldřich Kestler.

IMG_1472

Informační stánek s prodejem knih.(MM)

IMG_1471

Návštěvníci akce studují informační panely.(MM)

Vlastní provoz tábora byl zahájen od 10:00. Příchozí si mohli prohlédnout reálie polního ubytování válčících stran, statické ukázky výzbroje a výstroje, to vše doprovázené reprodukovanou dobovou hudbou. Největšími exponáty pak byly různé typy dopravní techniky, jako motocyklů, aut i nákladních vozidel.

IMG_1462

Lehký nákladní vůz Chevrolet.(MM)

IMG_1466

Populární Jeep v upravě pro britské SAS.(MM)

IMG_1459

Motocykly německého původu.(MM)

IMG_1460

Kolová vozidla používaná Němci.(MM)

Naprosto největším lákadlem pro mládež se stala část za mlýnským náhonem. Tam sídlil mini tábor moderních britských výsadkářů. Kromě zajímavé ukázky jejich výstroje zde byla především soutěžní část pro malé návštěvníky. Každý soutěžící obdržel kartičku, na níž se následně zaznamenaly výsledky ze střelby z airsoftových zbraní, běh a další. Alespoň dvě splněné disciplíny byly předpokladem pro získání poukázky na „buřta zdarma“ v nedaleké restauraci. Bodový zisk pak znamenal možnost získat hodnotné ceny od pořádajících klubů. Zájem předčil očekávání. Děti soutěže opravdu bavily. Připraveno bylo osmdesát pět lístků pro záznam výsledného skóre. Ale nakonec nestačily. Tolik bylo zájemců o soutěžní klání.

Sten_kvet_3

Minitábor moderních britských výsadkářů.(MM)

Sten_kvet_4

Airsoftové zbraně připravené pro soutěžící ve střelbě.(MM)

Ve 13:30 proběhl u obecního úřadu krátký vzpomínkový akt za oběti válek z řad štěnovických občanů. Představitelé obce položili k památníku věnec. Čestná stráž z řad členů KVH Tommy provedla vzdání pocty se zbraní v uniformách Československé samostatné obrněné brigády. Uctění památky proběhlo minutou ticha a následnou hymnou České republiky. Poté byla nedaleko památníku odhalena lavička válečných veteránů, jejíž pořízení inspiroval osud štěnovického občana Nikolaje Martynova, zahynuvšího na misi AČR v Afgánistánu v roce 2007.

IMG_1475

Lavička válečných veteránů ve Štěnovicích. (MM)

Odpolední program začal zlatým hřebem. Seskokem čtveřice výsadkářů v historických uniformách. Krátce po druhé hodině se nad Štěnovicemi objevil legendární dvouplošník An-2. Přiletěl z letiště v Líních. Po několika okruzích opustili  jeho útroby čtyři parašutisté a vydali se na kruhových padácích směr hřiště kopané. Jejich sestup ovšem přinesl nečekané drama. Dvěma z nich se podařilo v celku bez problémů přistát. Druhá dvojice takové štěstí neměla. Nejprve poryv větru zanesl jednoho z výsadkářů do stromů za hřištěm. Parašutista byl bezpečně na zemi, nicméně padák se zachytil ve větvích. Na pomoc s vyproštěním ochotně přispěchala přihlížející „německá soldateska“. Ten druhý zachytil o vršek jednoho ze stromů. Ulomil ho a výsadkář jen o vlásek minul mlýnskou strouhu i kovové zábradlí hrací plochy. O hodinu později mohli diváci sledovat ukázky různých druhů palných zbraní z druhé světové války. Předvádění doprovodila samozřejmě patřičná zvuková kulisa. Po zhruba dvacetiminutové přestávce přišla na řadu další vskutku netradiční exhibice. Postupně byla provedena ukázka výsadkářské výstroje z druhé světové války armád V.Británie, USA a Německa. Parašutisté byli postupně oblékáni. Každý krok obdržel příslušný komentář pro diváky. Pro mnohé bylo množství výstroje i její váha velkým překvapením.

IMG_1483

Ukázka výsadkářské výstroje USA.(JB)

IMG_1485

Britský parašutista připravený k vysazení.(JB)

Zatímco britská a americká výstroj si byla velmi podobná, Němci předvedli zcela odlišný koncept. Na plochu si s sebou přivláčeli přepravní kontejner. Na rozdíl od západních armád seskakovali němečtí parašutisté spíše „na lehko“. Další výbavu měli právě v kontejneru, což předpokládalo jeho nalezení na bojišti. Zajímavý bod program umožnil přihlížejícím porovnat možnosti bojujících stran.

IMG_1482

Němečtí výsadkáři se svojí výbavou.(JB)

 V závěru ukázky došlo k vyhlášení vítězů dětských soutěží.

IMG_1464

Britský tábor s ukázkou výzbroje a výstroje.(MM)

Zábavný den věnovaný konci druhé světové války a vzpomínce na boj za obnovení Československa se povedl. Uvidíme, zda se z něho stane tradice.

Fotografie:

(MM) - Martin Marek (JB) - Jan Bartoš

Odkazy:

http://www.stenovice.cz/
http://www.kvhtommy.cz/


Tagy:

Historie

Podobné články:

  • follow us in feedly