Připomenutí 100 let od narození Ladislava Světlíka

Přibližná doba čtení: min.

02.04.2017 Martin Marek Společnost

Plukovník ve výslužbě Ladislav Světlík, byl ústřední postavou vzpomínkové akce, která se odehrála 25. března 2017 v odpoledních hodinách v Plzenecké ulici na plzeňských Slovanech. Právě zde se Ladislav Světlík před sto lety narodil. Sice v jiném domě, ten původní byl stržen již v roce 1989, ovšem místo zůstalo autentické. I tak se podařilo uspořádat důstojnou vzpomínku na jednoho z našich nejslavnějších letců poloviny dvacátého století.

svatelik_lv

Informační panel věnovaný L. Světlíkovi (LV)

Ladislav Světlík se do historie československého letectví zapsal hned několikrát. Jako rodilý Plzeňák prošel známým Západočeským aeroklubem na Plzeňských Borech. Následoval vstup do letectva Republiky Československé. Okupace v březnu 1939 ukončila jeho službu na českém nebi. Záhy opustil „protektorát“ a přes Polsko se dostal do Francie. Díky tomu se zapojil jako stíhací pilot nejprve do „Bitvy o Francii“, aby vzápětí bojoval ve slavné „Bitvě o Británii“. Úspěchy v boji mu vynesly označení stíhacího esa. Za své válečné nasazení získal mnohá vyznamenání. Jen Československý válečný kříž 1939 hned čtyřikrát, dále Francouzský válečný kříž a řadu dalších. Po válce se stal dopravním pilotem u ČSA. Politickou perzekuci „zápaďáků“ si nenechal líbit. Zapojil se do úletu tří letadel ČSA pilotovaných bývalými příslušníky RAF. V březnu 1950 „odletěl“ do emigrace. Jeho další kroky vedly zpět do Velké Británie, kde opět nastoupil službu v RAF. Vypracoval se až na velitele základny RAF Theddlethorpe, kde v roce 1966 ukončil svojí leteckou kariéru. Jako penzista žil nejprve na Maltě. Následně emigroval na Nový Zéland, kde také v roce 2008 zemřel.

organiaztori_lv

Organizátoři vzpomínkové akce - Dr.Daniel Švec, Martin Marek, Dr. J.Fluxa (LV)

vlajky_lv

Čestná stráž s prapory (LV)

Vzpomínkový akt se konal pod patronací Městského obvodu Plzeň 2-Slovany ve spolupráci se soukromým historikem, iniciátorem celé akce, doktorem Danielem Švecem. Podporu poskytl projekt Vojenské Investiční Medaile, především v osobě moderátora Martina Marka. Mezi dalšími účastníky byla řada organizací věnujících se historii. Státní vlajku zapůjčil oblastní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu. Svaz také poskytl svoji zástavu včetně praporečníka. Profesionálního velení vlajkám se ujal veterán zahraničních misí AČR praporčík Josef Hrůza.

jeepy_jk

Technika klubu 3.Armády Plzeň (JK)

mcar_jk

..že by do Plzně dorazil slavný Douglas MacArthur? (JK)

Klub 3.armády Plzeň přijel na místo oslavy s dvěma perfektně udržovanými džípy. Techniku doplnila skupina členů klubu v uniformách armády USA. Lesk akci dodala účast několika elegantních dam, mezi nimiž nechyběla například historička a předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje, paní magistra Gabriela Havlůjová.

pocta_lv

Zástupci leteckých klubů z Plzen - J.Kopačka, I.Irvingová, V.Toman (LV)

vransky_havl_jk

Uniforma a elegantní dámy vždy patří k sobě - P.Vranský s G.Havlůjovou (JK)

Na přítomné čekalo pár překvapení. Jedním se stala účast několika členů rodiny Ladislava Světlíka z Českých Budějovic. Při zkoumání podkladů k životopisu L.Světlíka nebyli původně dohledáni. Jejich účast byla proto obzvláště cenná. Přitom se ukázalo, že se sami pokoušeli o nějakou formu připomenutí svého slavného příbuzného několik let, avšak bezúspěšně. O to více byl důvod k radosti. Dalším byla návštěva zcela výjimečného hosta. Příslušníka československých zahraničních vojsk, veterána od Tobruku, bojovníka s německými ponorkami v řadách 311. ČS bombardovací perutě, plukovníka Pavla Vranského. Pan plukovník dodal svou přítomností akci úplně jiný rozměr. Posledním překvapením byl jeden zahraniční host. Ze Spojených Států Amerických přicestoval do ČR autor knihy o československých legiích pan Kevin McNamara. Odskočil si z Prahy do Plzně a určitě nelitoval.

vransky_2_lv

Pavel Vranský s Danielem Švecem a Ivetou Irvingovou (LV)

Nejprve zazněly státní hymny ČR a Velké Británie, načež přišlo na řadu úvodní slovo místostarosty městského obvodu Plzeň 2-Slovany, pana doktora Jana Fluxe. Pan doktor Daniel Švec přednesl krátkou rekapitulaci životní cesty Ladislava Světlíka, po níž následovalo mimořádné vzdání pocty panu plukovníku Vranskému. Projev přednesla také paní Iveta Irvingová z Leteckého historického klubu generála Jana R.Irvinga. Po té se ujal mikrofonu pan plukovník Vranský. Jeho slova byla plná moudrosti, jíž vstoupil do srdcí všech přítomných.

dan_lv

Životní osud L.Světlíka v podání Dr.Švece (LV)

vransky_jk

Pan plukovník Pavel Vranský promlouvá o významu vzpomínkových akcí (JK)

Pak přišlo na řadu odhalení pamětní desky, které provedli společně pan plukovník Vranský s panem doktorem Fluxou. Pod desku položily přítomné organizace a jednotlivci květinové dary.

deska_73_jk

Odhalení pamětní desky plk.P.Vranským a dr.J.Fluxou (JK)

kvetiny_lv

Zástupci klubů pokládají květiny (LV)

Před koncem akce došlo ještě na poděkování. Nejprve organizátoři předali panu plukovníkovi Pavlu Vranskému stříbrnou medaili věnovanou známému stíhacímu pilotovi, generálu Františku Fajtlovi. Dar vyvolal u pana Vranského velké dojetí. Další poděkování patřilo úřadu městského obvodu Plzeň 2-Slovany, jmenovitě panu inženýrovi Zdeňku Červenému, za podstatnou pomoc při organizaci vzpomínkového aktu. Poděkování vyjádřili Martin Marek a Dr. Daniel Švec ve formě knihy „Na křídlech za lva“. Knihu přijali zástupci městského odvodu.

meda_jk

Předání pamětní medaile plk. Pavlu Vranskému (JK)

V závěru akce byla vyhlášena minuta ticha za všechny československé oběti druhé světové války, následovaná odtroubením večerky a státní hymnou České republiky. Na místě mohlo být odhadem sto lidí, především z řad klubů a spolků. Zájem veřejnosti se nevymknul standardu těchto akcí. I tak vše proběhlo důstojně a na úrovni, jakou si Ladislav Světlík zcela jistě zaslouží.

Ladislav Světlík, 100 let, pietní akt 25.3.2017 - Video z akce

 

Fotografie

(JK) - Jaroslav Kreisinger (LV) - Ladislav Vitík

svetlik_banner_2

Vzpomínkovou akci podpořily následující spolky, kluby a organizace:

  • CZECH SPITFIRE CLUB Jihlava
  • Československá Obec Legionářská, jednota Plzeň,
  • Free Czechoslovak Air Force Associates
  • Klub 3. Armády Plzeň
  • Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF
  • Letecký historický klub generála Jana R.irvinga
  • Oblastní výbor českého svazu bojovníků za svobodu
  • Spolek pro zachování odkazu českého odboje
  • Svaz letců ČR z.s., Letci Plzeň z.s.
  • Krajská rada Vojenského sdružení rehabilitovaných


Tagy:

Československé letectvo ČS perutě RAF Historie

Podobné články:

  • follow us in feedly