Medaile Operace Anthropoid z roku 2022

Přibližná doba čtení: min.

23.05.2023 Martin Marek Numismatika

Výbuch bomby vržené Janem Kubišem onoho květnového rána v roce devatenáct set čtyřicet dva začal psát historii jednoho z největších počinů československého odboje proti německé okupaci. Hrdinství výsadkářů Gabčíka, Kubiše a dalších, na jehož konci byla likvidace obávané nacistické bestie – Reinharda Heydricha – dodnes vzbuzuje obdiv u nás i v zahraničí. Je předmětem pravidelného připomínání. Probíhají pietní akce. Vydávají se publikace. U příležitosti kulatých výročí dochází k emisím různých medailí, jako například v roce 2022. Vzniklo několik titulů medailí od různých emitentů. Jeden počin však v sobě měl nádech exkluzivity. Česká Numismatická Společnost (dále ČNS) oslovila své členy s možností nákupu omezeného množství medailí věnovaných operaci Anthropoid. Do veřejného prostoru se tak dostalo opravdu hodnotné umělecké dílo, jehož si užívá jen několik set držitelů.


Pomník Operace Anthropoid v Praze (1)

Avers je téměř celý vyplněný. Nejvíce místa zabírá zobrazení hlavních postav – Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše (z profilu). Po obvodu je provází jména obou hlavních aktérů vyvedená výraznou formou, doplněná ještě roky 1942 a 2022. Autor ovšem nezapomněl ani na vlastence, kteří úspěchu zmíněné operace významně pomohli a také za to zaplatili životem. Přes postavu Jozefa Gabčíka prochází pás s jejich jmény. Mezi nimi najdeme například Jindřišku Novákovou, dívenku, která odvezla kolo Jana Kubiše, dále rodinu Kubicových a další. 


Avers medaile ze stříbra (2)

Reversu medaile dominuje ztvárnění britského bombardéru Handley Page Halifax Mk.II, který byl v letech druhé světové války využíván pro výsadky do Protektorátu Čechy a Morava. Za trupem letounu se snáší padák nesoucí bombu, kterou měli naši parašutisté ve výzbroji. Jednalo se o upravený britský protitankový granát. Výjev je doplněn opisem OPERACE ANTHROPOID.


Revers medaile z mědi (3)

Medaile byla vydána ve třech provedeních. Dvě varianty jsou z ryzího stříbra 999/1000. Jedna je měděná. Společný mají průměr, který je 70 milimetrů. Stříbrné se odlišují hmotností - 150/ 250 gramů – váhu samozřejmě ovlivňuje síla medaile. Ta není po obvodu konstantní, přičemž těžší exemplář lze označit za opravdu solidní kus stříbra, když její síla dosahuje rozmezí 6,60 7,17 milimetrů


Rozdíl v hmotnosti stříbrných medailí dobře demonstruje mohutnost čtvrtkilové varianty (4)

Měděná varianta váží 130 gramů při síle obdobné, jako má lehčí stříbrná medaile, tedy rozmezí 4,144,80 milimetrů. Na její hraně se nachází čtyři rovnoměrně vyražené značky ČNS. Naproti tomu stříbrné medaile mají na hraně ražený v jednom místě nápis kapitálkami ČESKÁ NUMISMATICKÁ SPOLEČNOST a příslušné puncovní značky. Povrch medailí je matný bez leštění.


Detail opisu stříbrného provedení (5)

Stříbrné kusy šly do distribuce v koženkové krabičce s modrou výstelkou a příslušným certifikátem pravosti. Na krabičce se nachází zlatý nápis ANTHROPOID 1942-2022. Stejný text je též na certifikátu pravosti. Měděná byla rozesílána zabalená do bublinkové folie. Krabičku si případný držitel obstaral sám.


Stříbrná medaile v originální krabičce s certifikátem (6)

Výroba proběhla u firmy TRIGA-K. Autorem je pan MgA. Jakub Orava Dis. Emise je poměrně omezená. Obě stříbrné varianty byly vyraženy po sto kusech. Informace o vydaném počtu měděných medailí nejsou zcela přesné, nicméně mělo by to být zhruba třicet kusů.


Trojice vydaných medailí (7)

Medaile prodávala ČNS svým členům. Sama pořizovací cena tohoto díla předurčovala okruh zájemců – sběratele a investory. Nejlevněji vyšla měděná verze – za pár tisícovek. V případě stříbra cena obou provedení atakovala pásmo deseti tisíců. Nicméně záhy se objevilo několik kusů na aukčních portálech. Někdy dokonce za nižší ceny, než byly medaile v prodeji členské základně ČNS. Lze očekávat, že se další kusy postupně dostanou do nabídky na aukcích či burzách. 

Fotografie:

*1 - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pomn%C3%ADk_Operace_Anthropoid_v_ulici_V_Hole%C5%A1ovi%C4%8Dk%C3%A1ch_%28Q12043646%29_01.jpg
*2-7 – Martin Marek © 2023


Tagy:

Anthropoid Investiční medaile Pamětní medaile

Podobné články:

  • follow us in feedly