RECENZE: Sada dvou mincí – Bitva o Británii

Přibližná doba čtení: min.

16.10.2020 Martin Marek Numismatika

Kulatá výročí válečných konfliktů jsou vždy vítanou příležitostí pro nové knihy, filmy či upomínkové předměty. Stranou nezůstávají ani vydavatelé mincí a medaili. Proto snad nikoho nepřekvapí, že kulaté výročí Bitvy o Británii – přeji řečeno osmdesát let od tohoto významného střetu druhé světové války – nevynechala ani Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Již před několika lety zahájila emisní program, připomínající Československé letce bojujících pod křídly britské RAF. Slavnostního uvedení jedné kolekce jsem se osobně zúčastnil – více ZDE. Pro výročí osmi dekád připravila něco speciálnějšího. Tentokrát dvojici mincí, které jsou trochu specifické. Titul mě zaujal. Rozhodl jsem se na sadu z ryzího stříbra podívat poněkud podrobněji.

Bob_mince_1

Fragment památníku Bitvy o Británii v centru Londýna, na Nábřeží královny Victorie (1)

Oficiální název na certifikátu pravosti zní: „Bitva o Británii – 80. výročí“. První, co je potřeba zmínit, nejedná se o mince ČNB. U českých bank je tedy běžně nesměníte. Mincovna už dlouhá léta používá tichomořské ostrovy Niue, aby některé své ražby posunula z kategorie medailí do skupiny mincí. Tento postup využila i v tomto případě. Avšak jen u jedné z mince. U té druhé vsadila na partnerství s britskou The Royal Mint. Sběratel tak v sadě dostane unikátní kousek platné měny v hodnotě 2 liber (GBP). Proč unikátní? Jak sama mincovna uvádí, The Royal Mint vyrazila zmíněné mince s ročníkem 2020 exkluzivně pro Českou mincovnu, přičemž je nelze samostatně pořídit ani v ČR ani ve spojeném království. Při počtu dvou tisíc vydaných kusů tato sada aspiruje v krátké budoucnosti na vyhledávanou raritu. Obě mince jsou vyvedeny z ryzího stříbra 999/1000 o průměru 37 mm a váze 31,1 g.

Bob_mince_2

Mince v obalu s certifikáty (2)

Averz britské mince nese portrét královny Alžběty II., doprovázený textem „ELIZABETH II D G REG F D“, což lze přeložit jako „Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry“. Samozřejmě nechybí nominální hodnota 2 POUNDS (GBP). Za povšimnutí stojí koruna, kterou má královna na hlavě. Dále tam najdeme iniciály autora J.C. - Jody Clark – pod portrétem monarchy. Reverz je věnován vlastnímu tématu. Ten připomíná naprosto ikonická scéna – tři běžící postavy letců RAF směřující ke svým stíhačkám, přičemž nad hlavou jim prolétá formace nepřátelských bombardérů. Výjev doplňuje nápis „THE BATTLE OF BRITAIN“ a rok 1940. Co se týká vlastních stíhacích letadel, podle stylu podvozkových noh se jedná o Supermarine Spitfire. Tento typ nepatřil v průběhu bitvy k páteři stíhacích perutí RAF. Dle bojové sestavy fighter command RAF z 1.8.1940, disponovala obrana britských ostrovů celkem 19 stíhacími perutěmi Spitfirů a 31 perutěmi Hurricanů (a). Hlavní tíhu bojů nesl proto Hawker Hurricane (psali jsme ZDE). Ovšem Spitfire se stal daleko známější. U bombardéru Luftwaffe je to obdobné. Zobrazený typ ocasních ploch používaly bombardéry Dornier. V průběhu „BoB“ došlo k nasazení letounů Do 17Z a Do 215, případně Do 217. Úplný detailista může vzít v potaz dvoumotorovou stíhačku Messerschmitt Bf 110. Měla stejně jako Dorniery dvojitou ocasní plochu. Já její použití jako předlohy pro minci  považuji za téměř vyloučenou. Bombardovacích letek s Dorniery  bojovalo nad Albionem 41. Jen pro zajímavost uveďme, že nejznámějším bombardovacím letounem nacistického Německa byl Heinkel He 111, přičemž do předmětné bitvy bylo vysláno 42 letek, tedy o jednu více než Dornierů. V dalším průběhu války Dorniery hrály spíše epizodní roli, zatímco Heinkely se staly spolu s Junkersy Ju 88 dominujícími typy. (b) Autorem reverzu je výtvarník Gary Breeze. Na hraně mince se nachází vroubkování.

Bob_mince_3

Averz mince (3)

Bob_mince_4

Reverz mince (4)

Mince z Jablonce použila v případě reverzu rovněž akční námět. Stíhačka Hawker Hurricane je vyvedena v útoku na dvojici bombardovacích Heinkelů He 111. Naprosto realistická scéna se správnými atributy. Bombardéry při pohledu z hora tvarově odpovídají. Lze rozeznat drobné detaily jako kabinu, motory, výsostné označení. Jednomu ze strojů motor dokonce hoří. Též stíhačka je moc hezky ztvárněna. Aby ne. Vždyť to celé pochází z dílny známého českého medailéra Luboše Charváta. Před ocasem lze rozeznat část sériového čísla. Hurricane doprovází perspektivně vyobrazený znak 310. perutě RAF. Tomu odpovídá imatrikulace na boku stíhačky. Je naprosto správně. Například polská medaile věnovaná Hurricanu to má naopak špatně (psali jsme ZDE). Co skřípe je popis na stránkách České mincovny, která uvádí, že se jedná o československou imatrikulaci. To je velmi zavádějící informace. V rámci RAF existovaly ČS perutě, to je fakt, ale imatrikulace byla britská. Podle seznamů kódů RAF stejná písmena používala ještě 303. stíhací peruť RAF. (c) Scenérii doprovází stejně jako na britské minci nápis „THE BATTLE OF BRITAIN“. Averz musí splňovat požadavky na minci Niue. I zde je vyobrazena královna Alžběta II. Portrét je trochu jiný. Královna má místo koruny tiáru.  Vyobrazení doprovází nápisy „ELIZABETH II“, nominál 2 DOLLARS (NZD) spolu s rokem emise – 2020 – a „NIUE ISLAND“. Detailní pohled odhalí jak na averzu, tak na reverzu drobné značky například mincovny či autorů. Na rozdíl od britské mince je u tohoto exempláře hrana hladká.

Bob_mince_5

Averz mince (5)

Bob_mince_6

Reverz mince (6)

V České mincovně vědí, že obal prodává. V tomto případě to platí dvakrát. Sběratel mince obdrží ve stylovém plechovém pouzdře, potištěném vlajkou spojeného království Velké Británie. Vlajka není provedena v plném tisku. Imituje oloupané barvy, podobně jak tomu bylo na intenzivně používaných letounech v době války. Po otevření se objeví nejprve dvě tištěné kartičky, respektive certifikáty. Mince je každá v ochranné kapsli. Další bezpečí jim poskytuje pěnová podložka potažená černým sametem. Pohodlné vyjmutí kapslí zajišťují výřezy v podložce u každé mince. Pozornému sběrateli neunikne rozdílná velikost mincí, ačkoli by měla být stejná. Jedná se o optický efekt. Britská mince je vložena do jiného typu ochranné kapsle. Ta je na rozdíl od té z České mincovny šroubovací, a navíc opatřena osazením na jedné straně.

Bob_mince_7

Porovnání velikostí obou mincí v kapslích zapuštěných do pěnové podložky (7)

Certifikáty pravosti jsou s ohledem na zaměření sady tříjazyčné. Česká varianta má z jedné strany příslušené informace o mincích, doprovázené hologramem a grafikou. Grafika v sobě kombinuje československou vlaječku, malý státní znak R.Č.S. a nějakou formu znaku našeho letectva, to vše proložené na vlajku Velké Británie. Nejsem přímo heraldik, nicméně mám obavu, že československá vlaječka není ve správné pozici. Dle publikace „ČESKOLOVENSKÁ STÁTNÍ A VOJENSKÁ SYMBOLIKA“, vydané v roce 1991, je v příloze č.37 o užívání státních symbolů definována správná poloha přesně opačně. Obráceně se užívá například pro letouny na pravém křídle při pohledu shora, nikoliv pro vlajku, nebo emblém z předu (d). Ovšem to není jediná věc, kterou bychom v grafice mohli najít. Ta totiž rozhodně není původní. Mincovna si vypůjčila prakticky celé téma z plakátu zvoucího návštěvníky na tzv. Československý koncert uspořádaný v divadle Sparrow`s Nest Theatre ve městě Lowestoft v hrabství Suffolk ve Velké Británii. Lowestoft se nachází na pobřeží severního more zhruba třicet mil od města Norwich. Zmiňovaný koncert se konal 11.10.1942 od 15:00 místního času. Na grafice však byly jiné nápisy. Konkrétně od shora dolů: CZECHOSLOVAK ARMY AND AIR FORCE IN GREAT BRITAIN. Letopočty se nacházely po obou stranách nápisu AIR FORCE a to 1940 / 1942. Mincovna si nápisy upravila dle potřeby, když zmínky o armádě a letectvu nahradila svým obsahem.

Bob_mince_8

Plakát z druhé strany certifikátu (8)

Bob_mince_9

Česká varianta certifikátu (9)

Na druhé straně najdeme britský propagandistický plakát s postavami pilotů v leteckých kuklách a upraveným citátem Winstona Churchilla jako předsedy vlády jeho veličenstva (v době války vládl král Jiří VI.): „NEVER WAS SO MUCH OWED BY SO MANY TO SO FEW“. Volně lze přeložit jako: „nikdy nevděčilo tak mnoho tak málu za tak mnoho“. Jak však vypadal v úplném znění? Jistě víme, že při projevu k parlamentu, 20.8.1940 použil Churchill toto, cituji: „Never in the history of human conflict was so much owed by so many to so few“. Opět volný překlad: „Nikdy v historii lidských konfliktů nevděčilo tak mnoho tak málu, za tak mnoho“. Význam tedy stejný, forma květnatější. O kom W.Churchill mluvil není třeba spekulovat. Jednoznačně o příslušnících RAF, svádějících heroický boj s přesilou Luftwaffe. Touto jednou větou vyzdvihl klíčovou roli obrany nebe Británie v této kritické fázi války. Zároveň vyjádřil hlubokou vděčnost letcům RAF. Víme dokonce co inspirovalo ministerského předsedu k takovému prohlášení. Byla jím návštěva velitelství 11. skupiny RAF v Uxbridgi, kterou vykonal 16.8.1940. V operačním sále sledoval průběh bojů. Po návratu do svého sídla Chequers měl před náčelníkem imperiálního generálního štábu, lordem Ismayem (první baron Hastings Lionel Ismay), pronést poprvé zmíněný výrok. (e)

Bob_mince_10

Sir Winston Churchill proslul jako zásadní osobnost při porážce hitlerovského Německa (10)

Další certifikát je dvojjazyčný. Slovenská mutace je prakticky stejná jako česká včetně ochranného prvku, vše je přirozeně přeloženo do Slovenčiny. Z druhé strany je certifikát v Anglickém jazyce. Oba certifikáty – česky i slovensko-britský, vypadají velmi pěkně, přičemž svojí úrovní podtrhují atraktivní kompozici celé sady. Pro úplnost dodejme, že kromě sady z ryzího stříbra byla vydána stejná sada, tentokrát z ryzího zlata. S ohledem na matriál se změnily základní parametry. Mince mají průměr 22 mm a váží 7,78 g.  Nominální hodnoty jsou řádově vyšší. Britská mince je 25 GBP, mince Niue 10 NZD. Případný zájemce musí počítat s podstatně vyšší cenou než v případě stříbrné varianty.

Bob_mince_11

Slovenská mutace certifikátu (11)

Bob_mince_12

Anglická varianta certifikátu (12)

Přes drobné nedostatky považuji popisovanou sadu za důstojnou připomínku účasti československých letců v Bitvě o Británii. I ve jejich případě zcela platí výrok Winstona Churchilla. V roce 1940 jich do kokpitů britských stíhaček usedlo necelých devadesát. Stali se díky tomu součástí historie, přesněji řečeno velkého příběhu o vítězství v těžkých časech. Právem na ně můžeme být hrdi. Jejich odvaha, nezlomnost a talent daly naději miliónům. Náš národ z toho nevyjímaje.

Poznámky:

Čeští RAFáci - banner

Fotografie:

*1 - Fotka od Primrose z Pixabay, https://pixabay.com/cs/photos/velk%C3%A1-brit%C3%A1nie-lond%C3%BDn-2180206/
*2-9 – Martin Marek © 2020
*10 - Yousuf Karsh. Library and Archives Canada, e002280370
*11-12 - Martin Marek © 2020  
 

banner_vmi_2020_v3


Tagy:

Bitva o Británii ČS letci ČS perutě RAF Historie RAF

Podobné články:

  • follow us in feedly