Morový tolar 2020

Přibližná doba čtení: min.

07.04.2021 Martin Marek Numismatika

tolar_kol

Pandemie koronaviru COVID-19 hluboce zasáhla celý svět a razantně též českou společnost. Pravděpodobně to vedlo Českou Numismatickou Společnost (ČNS) k myšlence vydat specializovanou medaili – Morový tolar. Tematicky vychází z ochranných amuletů ražených v šestnáctém století. Zmiňovaná doba je známá mimo jiné devastujícími morovými epidemiemi. Movitější lidé si pořizovali tzv. morový tolar ve víře. Jejich rolí bylo především ochránit svého majitele před nákazou. Dnes jim samozřejmě takovou moc nepřisuzujeme. Ovšem jako námět pro pamětní medaili, věnovanou aktuálnímu boji s nebezpečným onemocněním, posloužil velmi dobře. ČNS se rozhodla jít cestou nízkého nákladu v kombinaci s méně běžným výrobním postupem. K produkci byla využita tradiční metoda používaná v mincovnách přibližně od poloviny šestnáctého století. Jejím základem je ruční vřetenový lis – BALANCIER. Každý kus je ražen zvlášť. Tolary proto nejsou identické. Vyskytují se na nich například stíny, dvojité rázy či další odchylky. Přesně podle rčení, co kus to originál. Jedná se o limitovanou sérii. Do února 2021 vzniklo zhruba tři sta exemplářů ve dvou materiálových variantách. K zhotovení dalších docházelo postupně během následujících měsíců až do konečného počtu pětiset kusů (a).

tolar_32

Detail hrany se značkami – punc a autor/výrobce

Nejvíce medailí bylo vyraženo z ryzího stříbra 999/1000 o hmotnosti kolem 29 g (mnou vážený kus 29,44 g), při průměru medaile mezi 42-45 mm (mnou měřený kus 44 mm). Hrana je hladká, opatřená puncem a značkou. Značka odkazuje na autora, jímž je Mgr. Petr Soušek. Ražbu provedlo Medailérství Pavla Neumanna a Petra Souška z Brna, známé pod názvem ANTIQUANOVA. Medaile byla ručně patinována. Tato metoda zvýraznila detaily a zvýšila atraktivitu vzhledu. Kromě toho vznikl ještě malý počet varianty ze zlata v ryzosti 999/1000 o hmotnosti 31,1 g (1 Oz). Ta byla dokonce posvěcena Jeho Eminencí ThLic. Dominikem kardinálem Dukou, O.P. arcibiskupem pražským. Na averzu najdeme postavu Svatého Václava ve zbroji se štítem a kopím. V polokruzích ho doprovází nápisy „SVATÝ VÁCLAVE ORODUJ ZA NÁS“, „NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM NI BUDOUCÍM“. Tyto historické texty doprovází nápis označující vydavatele, tedy „Česká numismatická společnost“ + rok vydání 2020 římskými číslicemi, jimž předchází L.P.- léta páně.

tolar_1

Averz medaile

Reverz je oproti averzu poněkud morbidnější. Vidíme na něm dav lidí a ztvárnění hada na kříži – představuje utrpení způsobené nemocí – pod nímž jsou postavy umírajících. Po celém obvodě je opatřen opisem v latině „HOMINI PLURIMA EX HOMINE SUNT MALA „, v překladu „Nejvíce škod působí člověk člověku“. Nad davem lidí najdeme další nápis, tentokrát přímo propojený s pandemií koronaviru, kterou tolar připomíná - „COVID 19“. Je rozložený mezi stromy a kříž s hadem. Ještě jeden opis se nachází na této straně. Je potřeba se pozorně dívat. Jedná se o podpis autora – „Sou.“. Pozorný badatel ho odhalí nalevo pod davem lidí, respektive jedním u umírajících.

tolar_2

Reverz medaile

Morový tolar nebyl určený pro běžný prodej. Objednat si ho mohli pouze řádní členové ČNS prostřednictvím svých domovských poboček. Distribuce začala v únoru 2021. Vydaný počet v kombinaci s limitovaným přístupem plus ryzí materiál – to jsou faktory pro budoucí zhodnocení. Projevily se velmi záhy. Člen ČNS si tolar ve stříbře pořídil za necelé dva tisíce korun českých. Aukční portály začínají s cenami od zhruba tří tisíc, viděl jsem i pět, a dokonce devět tisíc. Někteří nabízející se snaží doložit pravost tolaru certifikátem. Ten však k němu dodáván nebyl. Fantazii se meze nekladou. Za certifikát pravosti je vydáván například informační leták, který dostávali členové ČNS spolu s Numismatickými listy. Lze očekávat, že cena na trhu bude odpovídat výši poptávky po této zajímavé medaili.

Poznámky:

(a) Údaj získaný od pana Pavla Neumanna z medailérství ANTIQUANOVA.

Fotografie:

Foceno z originálního kusu, barevně upraveno, Martin Marek © 2021

Odkazy:

https://www.antiquanova.cz/


Tagy:

Pamětní medaile Společnost

Podobné články:

  • follow us in feedly