Mince připomínající 150 let od vzniku britského Viktoriina kříže

Přibližná doba čtení: min.

25.05.2018 Martin Marek Numismatika

Kamarád, Čech žijící ve Velké Británii, mi chtěl dát nějaký drobný dárek. Jelikož ví, že se věnuji historii vojenství, hledal něco z této oblasti. A jeho výběr se povedl. Opravdu mi dokázal dát něco zajímavého. V malé krabičce jsem obdržel exemplář britské mince v hodnotě padesát pencí, speciální řady. Královská mincovna jí vydala u příležitosti 150 let od vzniku vyznamenání pod názvem Viktoriin kříž (anglicky Victoria Cross). Darovaný kus byl používán v oběhu, nese tudíž drobné známky opotřebení.

50p_obr

Mince věnovaná výročí zavedení Viktoriina kříže – reverz. (1)  

Queen_Victoria_(1887)

Královna Viktorie v roce 1887. (2)

Možná Vás napadne, proč Britové měli potřebu vydat minci připomínající toto vyznamenání? Především Viktoriin kříž je nejvyšší vojenské vyznamenání Spojeného království. Dříve celého Britského impéria. V systému britských řádů a vyznamenání zaujímá významné postavení. Má dokonce přednost před známým Podvazkovým řádem. Může být udělen příslušníkům ozbrojených sil, a to bez rozdílu hodností. Podmínkou je prokázání výjimečné statečnosti v boji, respektive před nepřítelem. Jeho historie sahá do roku 1856. Tehdy se britská vojska zapojila do známé krymské války. S myšlenkou na založení řádu přišel vévoda z Newcastlu o dva roky dříve, tedy v roce 1854. Do té doby existovalo jen jedno britské vyznamenání udělované za vojenskou statečnost. Jeho název je poněkud zvláštní – Řád lázně. Navíc mohlo být udělováno jen vyšším důstojníkům, čímž docházelo k diskvalifikaci hrdinství ostatních příslušníků armády či námořnictva. Nové vyznamenání mělo tento nevyvážený přístup napravit. Již nebyl nutný konkrétní společenský původ. Hodnost nebo národnost. Tzv. „Royal Warrant“ byl královnou Viktorii podepsán 29.ledna 1856, na půdě Buckinghamského paláce. Viktoriin kříž vstoupil na scénu. Ovšem na udělení si počkal ještě další rok. Přesněji řečeno do 26. června 1857. V tento den, její Výsost, královna Viktorie, dekorovala první oceněné. Bylo jich celkem šedesát dva. Slavnostní ceremoniál se konal ve známém Hyde Parku v Londýně.

Jedná se o velmi prestižní vyznamenání. Zatím bylo uděleno 1350 Viktoriiných křížů, z toho v průběhu druhé světové války (1939-1945) to bylo 181. V mnoha případech se jednalo o posmrtné udělené, neboť většinou ocenění přišli o život v důsledku svého hrdinského činu. Tři osoby obdrželi kříž dokonce dvakrát. Nejmladšímu držiteli bylo patnáct let.

cross_2

Viktoriin kříž včetně stužky. (3)

Dekorovaný voják získá spolu s vyznamenáním zvláštní penzi. Její výše se postupem času měnila. Nejprve to bylo 10 liber ročně. Do konce devatenáctého století se zvýšila až na 75 liber, aby v roce 1959 byla na hodnotě celých 100 liber. Před koncem dvacátého století ovšem činila už celých 1300 liber. Není bez zajímavosti, že v roce 1995 byla penze vyplácena 33 žijícím držitelům. Neměnila se jen částka penze. Změny se týkaly i stuhy řádu. Nejprve měla jinou barvu pro armádu (červená) a námořnictvo (modrá). V letech Velké války se směnila na jednotnou fialovou. Viktoriin kříž se snosí na čestném místě na prsou před ostatními řády či medailemi. Původně byl udělován i příslušníkům ozbrojených sil dalších zemí Commonwealthu. Většina z nich ho ovšem v druhé polovině 20. století nahradila vlastními vyznamenáními. Ocenění se dočkali také příslušníci jiných národů, bez původu v zemích britského impéria. Konkrétně to bylo pět občanů USA, jeden Belgičan, tři Dánové, dva Němci, jeden Švéd, Švýcar a Ukrajinec. Žádný dekorovaný nebyl pravděpodobně českého původu.

50p_averz

Reverz darované mince. (4)

50p_reverz

Averz darované mince. (5)

Příležitostné minci vévodí na reverzu tvar kříže, připomínající uvedené vyznamenání, v jehož středu se nachází postava vojáka v přilbě, který odnáší do bezpečí zraněného kamaráda. Kompozice přímo odkazuje na ústřední myšlenku – nasazení vlastního života pro záchranu jiného, navzdory nebezpečí.  Postavy a kříž doplňuje popiska s nominální hodnotou. Dílo pochází z autorské dílny sochaře Clive Duncana. Mince má tvar sedmi úhelníku. Averz je standardní pro oběžné dvoupencové mince, tedy vyobrazení vládnoucího monarchy, v tomto případě královny Alžběty druhé, s příslušným popisem. Autorem této strany je známý britský sochař Ian Rank-Broadley. Při váze 8 g (7,90 g odváženo) disponuje mince průměrem 27.30 mm. Složení materiálu je 75% měď, 25 % nikl. Emise dala vzniknout celkem deset tisícům kusů. Rok vydání je uváděn jako 2006. Emitent The Royal Mint Limited, Velká Británie.

Fotografie:

*1 - https://www.royalmint.com/discover/uk-coins/coin-design-and-specifications/fifty-pence-coin/2006-Soldier/
*2 - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Queen_Victoria_(1887).jpg
*3 - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Victoria_Cross_Medal_without_Bar.png
*4 – Martin Marek
*5 – Martin Marek

Zdroje informací:

https://www.royalmint.com
https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktoriin_k%C5%99%C3%AD%C5%BE
https://www.valka.cz/545-Victoria-Cross-cast-1
https://www.valka.cz/605-Victoria-Cross-cast-2


Tagy:

Historie

Podobné články:

  • follow us in feedly