Na co si dát pozor při nákupu investičních ražeb
Přibližná doba čtení: min.
07.04.2020 Martin Marek Numismatika
Zažíváme nelehkou dobu. Hodně lidí podléhá obavám a snaží se získat alespoň nějakou jistotu. Někteří nakupují zásoby. Jiní přemýšlí o bezpečném uložení peněz. Situace nahrává různým filutům, snažícím se situaci vydělat. Mezi přicházejícími nabídkami najdeme samozřejmě též pobídky k nákupu různých ražeb – mincí či medailí. U méně zkušených investorů může takové dobře sepsané sdělení vyvolat okamžité nadšení. Na chvíli ztratí zábrany. Provedou objednávku. Později může přijít zklamání, když budou potřebovat produkt směnit zpět za peníze a zjistí, že hodnota nesplnila očekávání. Přiznám se, málem se mi to rovněž stalo. Nechal jsem se unést motivem. Naštěstí jsem včas zatáhnul za brzdu. Informace působily podezřele. Objednávku jsem nepotvrdil. Otázkou zůstává, jak se nenechat napálit. A protože i mě přišel do schránky leták s „neopakovatelnou a výhodnou možností koupě“ speciální medaile od nejmenované firmy, rozhodl jsem se shrnout několik rad pro začátečníky toužící po zhodnocení financí pomocí nákupu investičních ražeb.
Na úvod základní charakteristiky investičních nástrojů z ražených kovů:
Investiční slitek – ryzí kov ve formě plátku/cihličky/cihly, přesně stanovené váhy, číslovaný s certifikátem pravosti. Jednoduše likvidní formou výkupu. Nástroj pro přímé uložení peněz, jehož hodnota je fixována na hodnotu kovu, z něhož je vyveden.
Mince – vydávají pouze oprávněné instituce, v našem případě ČNB, disponují nominální hodnotou. Likvidita je hned trojí. Na pobočkách ČNB lze směnit za nominální hodnotu. Při ražbě z ryzích materiálů se dají směnit za cenu daného kovu. Vydávají se s různými motivy a k vybraným příležitostem, tedy mohou mít též sběratelskou cenu. Některé subjekty v ČR vydávají mince jiných států. Jejich likvidita je individuální. U specialistů lze zakoupit zahraniční emise, případně si skočit na nákupy za hranice k našim sousedům. Opět je potřeba zvážit možnosti likvidity.
Medaile – ražba, obvykle kruhového tvaru, jejíž likviditu určuje materiál, z něhož jsou provedeny a sběratelská hodnota. O té rozhoduje počet kusů, umělecké provedení případně další aspekty. Vydávání tohoto typu ražby není nijak omezeno. Stačí aby emitent měl finanční prostředky na její realizaci.
Na co si dát pozor:
Úplně základním kritériem je informace o materiálu. Solidní obchodníci vždy přesně specifikují, o jaký materiál jde a jakou má ryzost. Tyto údaje dokládá příslušný certifikát pravosti. Nejběžnější kovy jistě není třeba podrobněji popisovat – stříbro, zlato, platina. Vyskytují se i jiné materiály, případně kombinace (zlato/stříbro např.). Pokud tento údaj nenajdete na nabídce, jíž čtete, zpozorněte. Často tam jsou formulace jako, cituji: „…plátováno ryzím zlatem…“, či „…zušlechtěno ryzím zlatem…“ a podobně. Taková formulace je silně zavádějící, protože o materiálu neříká vůbec nic. Obecně to bývá slaboučká vrstva hodnotného kovu nanesená na odražku z levnějšího materiálu (měď, mosaz). Dopad na cenu je pak stejně mikroskopický, jako tloušťka vrstvy. Obdobně zavádějící mohou být i některé certifikáty. Je pravidlem, že certifikát by měl obsahovat co nejvíce údajů dokládající původ ražby. Materiál a jeho ryzost ovšem patří k naprosto nejzákladnějším datům. Jestliže zde není něco v pořádku, je potřeba postupovat opatrně.
Ukázka rozdílů mezi certifikáty.
Pokud se jedná o ražbu, která z nějakého důvodu certifikát nemá – soukromé ražby, historický kus – identifikuje ryzí materiál alespoň puncovní značka. Ta zaručuje konkrétní ryzost použitého materiálu. Na kusy ji razí instituce nezávislá na výrobci – obvykle příslušný puncovní úřad. Nachází se někde na povrchu. Často se vyskytují na reverzu, nicméně lze najít vyvedení těchto značek i na averzu, což je příklad zrovna mojí medaile Řopík.
Příklady umístění puncovních značek.
Platné puncovní značky v ČR spravuje puncovní úřad. Avšak můžete narazit na mnoho jiných puncovních značek. Kromě historických jsou k vidění mezinárodně dohodnuté značky dle Vídeňské konvence. Česká republika dále uznává puncy jiných států. U nás v současnosti platí ještě používání identifikačních značek. Ty dokládají konkrétní původ, tedy kdo ražbu realizoval. Platné informace o puncovních a identifikačních značkách hledejte na internetových stránkách puncovního úřadu ZDE.
Puncovní značky ČR.
Určitě je potřeba věnovat pozornost váze a rozměrům. Váha v kombinaci s typem materiálu má zásadní vliv na likviditu mimo uměleckou nebo nominální hodnotu. Udává se samozřejmě v gramech, nebo trojských uncích. Při nákupu u obchodníků by s tím neměl být problém. Jinak je potřeba alespoň rámcově odhadnout, zda rozměry odpovídají udávané váze, případně použít přepočet nebo mincovní váhu. Důležitým aspektem je kvalita povrchu. U starších ražeb se může jednat o poměrně problematickou věc díky stáří, skladování atd. Novodobé ražby – do stáří dvaceti let – můžeme brát jako relevantní pro následující rozeznávané typy. Jsou jimi: B.K. (bk) – běžná mincovní kvalita (povrch s nižším leskem), Proof – vysoký lesk a Patina – povrch upraven individuálním způsobem. Případně potažení dalším kovem. Specifické emise používají barvení. I tyto údaje by měl obsahovat příslušný certifikát.
Certifikát vyjadřující oba typy povrchů, vydávané v emisi.
Od základních parametrů se dostáváme k sekundárním faktorům ovlivňujícím likviditu ražby. Je to především počet vyražených exemplářů. Zde platí přímá úměra, čím více kusů, tím je cena nižší. Samozřejmě lze najít výjimky potvrzující pravidlo. Nesmíme zapomenout ani na číslování. Tento údaj primárně říká, jaké je pořadí kusu v emisi. Nadto dává každému exempláři zcela unikátní povahu. Je potřeba dodat, že ne všechny ražby mají číslování. Používá se povětšinou u malosériových emisí. Někdy se lze setkat s tím, že část emise je číslovaná, část ne. Opět se vracíme k certifikátu, jenž tyto detaily obvykle popisuje.
Počet kusů a další informace na certifikátu.
Nelze opomenout ani hodnotu uměleckou. Koneckonců i vzhled prodává. Nepovedená ražba, byť z ryzího kovu, bude mít jen část své hodnoty. To samé platí o zpracování, balení a celkově dojmu z produktu. Naopak případná chyba může dělat z kusu vysoce ceněný unikát. Ve výčtu bychom mohli pokračovat například autorem, jehož jméno přirozeně hraje významnou roli. Faktor umělecké hodnoty je velmi individuální věc neumožňující jednoduchý popis.
Příklad pamětní medaile diskutabilní umělecké hodnoty.
Věřím, že tyto základní rady pomohou začínajícím investorům do investičních ražeb eliminovat špatné rozhodnutí. Lákadel je mnoho. Jestliže obdržíte dopis, kde Vám ražené zboží nabízí za desetinu původní ceny a navíc dárek, je nutná vysoká opatrnost. Kromě nekvalitních produktů na Vás může čekat skrytá pastička. Objednávkou se zavážete ke vstupu do sběratelského programu. Následně Vás bude dodavatel bombardovat nabídkami na další předměty. Ano, před objednávkou je potřeba číst ta malá písmenka na spodku letáku. Ale nenechte se odradit. Jako v každém obchodě. Mezi černými ovcemi se vyskytují i poctiví prodejci.
Přeji hodně štěstí s investováním.
Fotografie a skeny vlastněných ražeb:
Martin Marek
Tagy:
Investiční kovy Investiční medaile Investiční mince Investiční slitky PodnikáníPodobné články:
- Bronzová medaile Hrdina SSSR kapitán Otakar Jaroš 07.03.2024
- Stříbrná mince – První Čechoslovák ve vesmíru 28.02.2024
- Stříbrná mince První umělá družice 03.10.2023
- Medaile Operace Anthropoid z roku 2022 23.05.2023
- Medaile věnovaná TGM z roku 1990 06.03.2023
- Pozapomenutá medaile s Václavem Havlem 18.12.2022
- Rakouská pamětní medaile věnovaná padlým vojákům z let 1914-1915 26.07.2022
- Pamětní plaketa pohraničního svazku ČSLA 19.04.2022
- Morový tolar 2020 07.04.2021
- Pamětní medaile 50. výročí Bitvy o Británii 27.10.2020