RECENZE: Medaile „HISTORICKÉ MOMENTY – Bitva o Anglii“

Přibližná doba čtení: min.

24.10.2015 Martin Marek Numismatika

Nedávno jsem v nabídkovém aukčním katalogu jedné z poboček ČNS objevil mezi medailemi titul, který mě zaujal.  Za velmi příznivou cenu byla nabízena medaile pod názvem „HISTORICKÉ MOMENTY – Bitva o Anglii“. Poslal jsem tedy nabídku do aukce a za několik dnů jsem se mohl těšit novým kusem do sbírky.

Battle_Ang_EX_K

Medaile na první pohled vypadá pěkně, samozřejmě je vybavena ochrannou plastovou kapslí a certifikátem výrobce uvádějícím numismatické údaje.  Certifikát je oboustranný. Z jedné strany je text související s tématem medaile. Z druhé jsou vlastní údaje k medaili. Mezi nimi chybí ryzost materiálu. Je uveden pouze jako „Stříbro“. Schází ještě rok emise. Jinak obsahuje běžné informace. Bohužel popisný text o bitvě je lingvistická lahůdka. Na první pohled mi to připomíná takové to google-czech. Gramatika silně skřípe. Dozvíme se, že českoslovenští letci organizovali nálety na území Britských ostrovů na ochranu Anglie (?), což se mi zdá velmi zajímavé. Stejně tak jsem netušil, že se stíhací a bombardovací perutě "pustili" (!) do boje proti Anglii. Odhaduji, že autor textu míní ty z Německa. Zbytek textu vyznívá také poněkud zmatečně. No a delikatesa je výpadek znakových sad na konci textu u písmene „ž“.

certifikat_web
Certifikát přiložený k medaili

Vydavatelem medaile je Muzejní Galerie, s.r.o. z Břeclavi. Je o průměru 35 mm (35,17 mm naměřeno) a šířce 1,34 mm v provedení proof s hladkou hranou bez číslování nebo opisu. Autor není jmenovitě uveden. Dle vydavatele se na námětu podílel kolektiv pracovníků jejich společnosti. Ražba je v celku dobře provedena. Při váze 10,37 g a uvedených rozměrech působí medaile spíš jako žeton. Po komunikaci s vydavatelem jsem zjistil, že došlo k vydání v roce 2008 u příležitosti devadesátého výročí vzniku republiky. Ryzost materiálu byla zástupkyní Muzejní Galerie na dotaz uvedena jako 333/1000. Tato hodnota je obvyklá pro zlato, na stránkách puncovního úřadu jsem nenašel údaj o slitině stříbra v tomto poměru. Dle mého názoru je hodnota materiálu velmi diskutabilní. S ohledem na cenu medaile jsem ovšem od ověření ryzosti u puncovního úřadu upustil.

Battle_Ang_avers
Avers medaile

Avers medaile je v pravé dolní části vyplněn hřbetem stíhačky Supermarine Spitfire s otevřeným překrytem kabiny. Spit stojí pravděpodobně na letištní ploše. Vlevo od letounu se nachází postavy čtyř letců v pilotní výstroji. Nad jejich hlavami prolétá v bojové formaci skupina stíhaček s kruhovými výsostnými znaky. Většina jsou pravděpodobně Spitfiry ovšem vedoucí stroj bych si tipnul na Hawker Hurricane. Stroje přelétají reliéf hlavního britského ostrova. Vedle něho se nachází nápis vyvedený česky a slovensky „Bitka o Anglii“ a „Bitva o Anglii“. S ohledem na velikost ražby jsou detaily dobře viditelné. Námět odpovídá tomu, co má medaile vyjadřovat. Přítomnost dvojjazyčných nápisů napovídá záměr prodeje v obou státech původní federace.

Battle_Ang_revers
Revers medaile

Reversní strana je téměř celá vyplněná velkým státním znakem Republiky Československé. Jaký je jeho vztah k bitvě o Británii kromě účasti ČS letců jsem z počátku úplně nechápal, nicméně byla-li medaile vydána pro výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků, pak to smysl dává. Nad znakem je nápis „HISTORICKÉ MOMENTY“ reprezentující sérii, do níž medaile patří. Pod znakem se nachází nápisy v polokruzích opět česky a slovensky „PO STOPÁCH NAŠÍ HISTORIE“/“PO STOPÁCH NAŠEJ HISTÓRIE“. Pod polokruhem se slovenským textem se nachází označení „Ag“ a pravděpodobně puncovní značka. O jakou se jedná, si nejsem jistý, neboť platné puncovní značky stříbra pro ČR a SR to nepřipomíná. Symbol se podobá značce pro platinu ryzosti 850/1000 viz tabulka „Československé puncovní značky pro zlaté, stříbrné a platinové zboží“ na konci článku. Pod lupou se značka jeví jako šestiúhelník a uvnitř pravděpodobně tvar stromu nebo vločky. Pod polokruhem s českým textem je značka vydavatele.

Battle_Ang_punc
Ukázka umístění pravděpodobné puncovní značky a srovnání s podobnou značkou pro platinu z doby existence Československa

Medaile „HISTORICKÉ MOMENTY – Bitva o Anglii“ od Muzejní Galerie, s.r.o. z Břeclavi, je poměrně hezky provedená a evidentně si nehraje na super kus uměleckého díla. Rozhodně není určena pro investory k čemuž jí ani nepředurčuje použitý materiál a váha. Věřím, že vydat investiční produkt nebylo záměrem její ražby. Pro fanoušky ČS letectví je to zajímavá věc do sbírky. Sbírková hodnota je také jediná, kterou medaile má. Tomu nakonec odpovídá i pořizovací cena. Jako negativní vnímám nedostatky v materiálovém označení přímo na medaili. Stejné nedostatky má i certifikát, na němž chybí specifikace materiálu, rok emise a uvedení autora, což je u takových dokladů běžné, především pokud mají v záhlaví odkaz na numismatické údaje. Velmi špatný je text na druhé straně certifikátu. Ten hodnotím jako zcela nepovedený po obsahové i gramatické stránce včetně tiskových chyb.

Za poskytnutí dodatečných informací děkuji paní Kornélii Biricskayové z Muzejní Galerie, s.r.o.

Battle_Ang_znacky_punc
Tabulka „Československé puncovní značky pro zlaté, stříbrné a platinové zboží“

 

 Odkazy:

Muzejní Galerie, s.r.o. http://www.muzejnigalerie.cz/
 


Tagy:

Bitva o Británii Československé letectvo ČS perutě RAF Historie Investiční medaile Pamětní medaile

Podobné články:

  • follow us in feedly