RECENZE: Medaile „POZEMNÍ VOJSKO“

Přibližná doba čtení: min.

17.02.2019 Martin Marek Numismatika

V roce 2015 jsem na aukci České Numismatické Společnosti zakoupil jeden exemplář medaile „VZDUŠNÉ SÍLY“. Vypadala zajímavě. Inspirovala mě k napsání recenze (ZDE). Během její přípravy se mi podařilo vypátrat několik zajímavých informací. Mimo jiné existenci dalších variant, věnovaným ostatním druhům zbraní Armády České republiky. Aukční katalogy jsem proto začal studovat pečlivěji. V druhé polovině roku 2018 se na mě usmálo štěstí. V nabídce jsem objevil titul věnovaný tentokrát pozemnímu vojsku. Vznikl tak mimoděk další článek - recenze - do seriálu o méně známých medailích AČR.

Combined Resolve

Ikona dělostřelecký útvarů pozemních sil AČR, samohybná houfnice DANA, zde celá baterie v palebném postavení. (2)

Medaili jsem tentokrát obdržel v krabičce, nicméně bez ochranné kapsle. Možná to je důvod toho, že v porovnání s medailí vzdušných sil, působí její povrch poměrně zašle. Lesk není tak výrazný. Zlatavou barvu lze vypozorovat jen na vystouplých partiích. Tím se výrazně odlišuje od medaile letectva. Pravděpodobně se jednalo o záměr, jak jednotlivé typy vzhledově identifikovat.

pozemni_srovnani

Porovnání stavu reverzu medaile pozemního vojska (vlevo) a vzdušných sil (vpravo)

Parametry medaile jsou prakticky shodné se sesterským provedením. Je oboustranně ražená o průměru 40  mm, šířce 3,56 mm a váze 32,1 g - přičemž váží o rovné dva gramy více než vzdušné síly.. Materiál je tombak – slitina mědi (84–90 %) a zinku (10–16 %) – řekněme kvalitnější mosaz, používaná ve šperkařství. Povrch byl postříbřen. Hodnota medaile je tedy sběratelská. Nejedná se o cenný kov. Původní vyleštění do provedení „proof“ je patrné jen částečně. Jak jsem uvedl výše, medaile byla vykoupena v krabičce staršího provedení. Stejně jako u medaile vzdušných sil, ani v tomto případě není k dispozici certifikát s numismatickými údaji. Medaile ho podle všeho ani neměly.

pozemni_av

Averz

pozemni_rev

Reverz

Averzu dominuje obrys tváře z profilu, což je prvek podobný jako u medaile letectva. Na tváři je vidět reliéf zpodobňující brnění. Téměř celá je pak obkroužena nápisem „POZEMNÍ VOJSKO“. V pravé části se nachází zpodobnění hlavních složek pozemních sil – obrys bojového vozidla pěchoty (BVP) případně středního kolového obrněného transportéru (SKOT), tanku a pravděpodobně i nějakého typu dělostřelecké výzbroje. Tank doprovází postavy běžících pěšáků.  Nad bojovým vozidlem pěchoty je raketa v letu, silně připomínající známou protitankovou střelu sovětského původu,  9K11 Maljutka. Obdobně nad obrysem tváře jsou dva bloky, znázorňující pálící raketomety. V té době šlo o 122MM RM VZ. 70. Tento typ zbraně je ovšem od roku 2010 z výzbroje naší armády vyřazen.

Reverz je totožný s medailí vzdušných sil. Spojuje v sobě vyjádření národní příslušnosti naší armády a provázání s historií české státnosti. Národní příslušnost reprezentuje dvouocasý lev s královskou korunou. Nad lvem se nachází tři typy přileb. První z nich je kónická přilba s nánosníkem tvz. normandská helma, pocházející cca z 11-12 století.  Prostřední ztvárňuje slavnostní přilbu významného českého panovníka PŘEMYSLA OTAKARA II. – „krále železného a zlatého, otce měst“. Poslední je propojkou k současným ozbrojeným silám, když představuje ČS přilbu vz.53. Nápisy obsahuje reverz pouze dva. Nosným je „ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY“ umístěný na pravé straně pod přilbami. Pod ním je znak mincovny. Mezí tímto nápisem a přilbami se nachází opis s jménem autora „VITANOVSKÝ“(a).

pozemni_krabicka

Medaile v krabičce  

Medaile patří do série vydané pro potřeby Ministerstva obrany ČR. Série byla tvořena celkem třemi tituly. Vyjma popisovaného „Pozemního vojska“ a dříve recenzovaných „Vzdušných sil“ (recenze ZDE), existuje ještě medaile „Protivzdušná obrana“- nemám ji zatím k dispozici. Propojovacím prvkem série je společný reverz. A samozřejmě autor, jímž je známý český medailér, akademický sochař Michal Vitanovský. Z jehož dílny vzešlo několik desítek mincí, medailí i dalších uměleckých děl. Podoba medailí vznikla v roce 1994. Vlastní ražba proběhla v Mincovně ve slovenské Kremnici, přičemž každé provedení se dočkalo rovných 600 kusů. Jaký byl jejich účel, nebo komu byly medaile předávány se bohužel nepodařilo dohledat. Pátrání po těchto detailech bude pokračovat.

Popisovaná medaile je jistě zajímavým střípkem historie souvisejícím se vznikem samostatné Armády České Republiky. S ohledem na použitý materiál má hodnotu především sběratelskou.

Za poskytnutí základních informací děkuji akademickému sochaři Michalu Vitanovskému.

Fotografie:

*2 – https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Czech_Army_152mm_howitzer_battery_(10958634703).jpg
Ostatní – Martin Marek

Poznámkový aparát:

Odkazy:

http://www.acr.army.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozemn%C3%AD_s%C3%ADly_Arm%C3%A1dy_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky
http://www.premysl-otakar-ii.com
http://www.michal-vitanovsky.cz/
http://www.mint.sk/  

 


Tagy:

AČR Dělostřelci Historie Investiční medaile

Podobné články:

  • follow us in feedly