Sada pamětních mincí „Českoslovenští letci v RAF - Znaky perutí“ od České mincovny

Přibližná doba čtení: min.

06.11.2015 Martin Marek Numismatika

V průběhu letošního léta jsme oslavili památných 75 let od návratu československých příslušníků RAF do vlasti. Vrátili se domů po dlouhých válečných letech naplněných oběťmi a vírou. Silnou konkurencí bylo jiné výročí. Obdobně kulaté představující sedmdesát let od konce druhé světové války. Rozhodně se ovšem nedá říci, že by naši letci upadli v zapomnění. Byla vydána výpravná publikace pod názvem „Na křídlech za lva“ dokumentující jejich bojovou cestu. Získali zaslouženou mediální pozornost. Velmi důstojné pocty se jim dostalo uspořádáním vzpomínkového aktu na hradčanském náměstí čtrnáctého srpna, který symbolicky zakončila bohoslužba v katedrále Svatého Víta na pražském hradě. Svým dílem se rozhodla přispět také Česká mincovna, známý tuzemský výrobce oběžných mincí a investičních produktů. Jako oslavu statečnosti a vlastenectví československých příslušníků RAF, uvádí sběratelskou sérii „Českoslovenští letci RAF“.

Sada mincí „Českoslovenští letci v RAF - Znaky perutí“ ve ryzím stříbře (1)
Sada mincí „Českoslovenští letci v RAF - Znaky perutí“ ve ryzím stříbře (1)

Prvním počinem je sada pamětních mincí „Českoslovenští letci v RAF - Znaky perutí“. Připomíná znaky československých perutí operujících pod britskou vlajkou. Sada vychází právě v těchto dnech. Záštitu nad uvedením mincí do prodeje převzali starosta Prahy 1 pan Ing. Oldřich Lomecký a velitel VzS AČR brigádní generál Ing.Libor Štefánik. Podporu poskytly organizace připomínající tradice československého vojenství jako Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška či CZECH SPITFIRE CLUB a další.

mince_stribro_etuje_kombinace
Sada stříbrných mincí v dřevěné etuji s certifikátem a brožurkou obsahující historické informace (2)

Sady zmíněných mincí existují ve dvou variantách. Ryzí stříbro 999/1000 v provedení proof, každá o průměru 34 mm a gramáži 16 g – sada celkem 64 g. Případně ryzí zlato 999,9/1000 také v provedení proof, každá o průměru 22 mm a gramáži 7,75 g – sada celkem 31,1 g. Avers je u obou provedení inspirován znaky perutí, Revers vyjdřuje nominální hodnoty. Nese portrét královny Alžběty II z profilu ve středu mince s texty ELIZABETH II., NIUE ISLAND, 1 DOLLAR (stříbro) nebo 10 DOLLARS (zlato) a letopočtem 2015 v polokruhu pod portrétem. Autorem mincí je ak. soch. Zbyněk Fojtů. Sada je dodávána v stylové dřevěné etuji odpovídající významu ražby, každá mince se nachází v ochranné plastové kapsli. Samozřejmostí je certifikát pravosti. Emisní náklad je omezen u stříbra na 500 sad. Ve zlatě se jedná o 200 sad.

reverz
Reverzní strany mincí, hodnota se liší dle použitého materiálu (3)

Pro následující rok se připravuje další sada mincí, tentokrát věnovaná stojům, na nichž českoslovenští letci bojovali v barvách britské RAF. Opět ve dvou variantách, ryzí stříbro a zlato.

Československé perutě v britském letectvu patřily k uznávaným útvarům. Jednalo se o tři stíhací (310,312 a 313) a jednu bombardovací (311). Vznikaly postupně od léta 1940. Staly se z nich uznávané útvary, některé, jako 313. stíhací, jsou v popularizačních pracích různých autorů označovány za elitní. Zanechaly svou nesmazatelnou stopu prakticky na všech zásadních střetnutích letecké války na nebi Evropy. Zúčastnily se slavné Bitvy o Británii, úvodních fází strategického bombardování Německa, ofenzivních akcí nad okupovanou Francií i doprovodu amerických bombardovacích svazů. Honily nepřátelské ponorky nad nekonečnými plochami atlantického oceánu. Vyznamenaly se při likvidaci německého lamače námořní blokády, lodi Alsterufer. Nemohly samozřejmě chybět u vylodění v Normandii a následně podporovaly tažení spojenců západní Evropou. Posledním úkolem se stal návrat domů. Stíhací perutě přiletěly do republiky jako první na zbrusu nových Spitfirech v srpnu 1945. Následně byly integrovány do československého letectva, kde se staly základem nově budovaných stíhacích pluků. Bombardovací peruť se zhostila transportních úkolů a pendlovala mezi ČSR a Britskými ostrovy ještě několik měsíců po válce. Její stroje byly republikou uznány jako nepotřebné a vráceny do Británie. Tím se historie československých perutí RAF fakticky uzavřela. Zůstaly vzpomínky veteránů. Mnozí z nich v poválečných letech zažili hořkou odměnu za své válečné zásluhy ve formě věznění i všelijakých ústrků. Trvalo další dvě dekády, než jim uvolnění společenských poměrů vrátilo alespoň malou část z toho, o co byli připraveni. Dnes patří k uznávaným symbolům boje Čechů a Slováků za obnovu rozbité republiky.

bob3
Momentka z filmu „Bitva o Británii“ (4)

Znaky perutí v RAF, patřily k tradičním identifikačním znakům útvarů a vytvářely pocit sounáležitosti personálu se svojí jednotkou. Čechoslováci si z časů první republiky mohli dobře pamatovat plukovní znaky čtvercového tvaru poměrně jednoduchého provedení, které se používaly k označování letadel. Britská realita byla poněkud jiná. Znaky měly sice také jednotné prvky, ztvárnění však vykazovalo vyšší výtvarnou úroveň. Základ tvořil věnec kulatého tvaru sbíhající se v královské koruně. Střed věnce byl vyhrazen individuálnímu motivu. Pod věncem se nacházela rozvinutá stuha sloužící jako nosič pro motto perutě. Pokud letouny nesly znak perutě, používala se obvykle jen středová kresba. Právo schvalovat znaky měl a dodnes má panovník. Ve čtyřicátých letech dvacátého století to bylo jeho královské veličenstvo Jiří VI. Československé perutě disponovaly v RAF znaky vyjadřující ambice jejich příslušníků po obnově státu nebo provázání s tradicemi země. Určitou zajímavostí je 68. noční stíhací peruť RAF, která sice byla britská, jak napovídá její číslování, nicméně měla v jedné letce téměř výhradně piloty z Československa. Také její první velitel, kapitán Veselý byl Čechoslovák. Proto znak této perutě nese pod zobrazením nočního dravce – sovy – česky vyvedené heslo „VŽDY PŘIPRAVEN“, poněkud netypicky pro britskou peruť

Československé perutě v RAF

310. československá stíhací peruť RAF (№ 310 (CS) Fighter Squadron RAF)
310_EX
  • motto „WE FIGHT TO REBUILD“ (tzn., BOJUJEME ZA OBNOVU)
  • Datum založení: 12. července 1940, Duxford
  • Výzbrojí prošly stíhačky Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire.
  • Nejznámější příslušníci: S/Ldr Hugo Hrbáček, DFC, W/Cdr František Doležal, DSO, DFC, F/Sgt Emil Boček
  • Nejdéle sloužící ČS peruť-první bojový let 26. 8. 1940, účastník „Bitvy o Británii“, za dobu existence sestřelila 54 a 1/2 jistých plus 4 střely V-1, 20 sestřelů pravděpodobných a 32 poškozených letadel Luftwaffe. Zahynulo 31 jejich pilotů.
  • Přehled činnosti pilotů najdete ZDE
311. českosl. bombardovací peruť RAF (№ 311 (CS) Bomber Squadron RAF)
311_EX
  • motto „NA MNOŽSTVÍ NEHLEĎTE“
  • Datum založení: 29. července 1940, Honington
  • Výzbrojí prošly bombardéry Vickers Wellington a Consolidated Liberator
  • Nejznámější příslušníci: F/O Jan Vellya, S/Ldr. Josef Stránský, P/O Oldřicha Doležal, Vilda Jakš – známý předválečný boxer, jehož osud inspiroval populární film „Pěsti ve tmě“.
  • Nejprve se účastnila bombardování Německa a dalších cílů v okupované Evropě. Tahounem operací byl v té době proslulý „Velouš“. Kampaň zaznamenala úspěchy, nicméně peruť utrpěla těžké ztráty, musela být reorganizována a přešla k pobřežnímu velitelství. Záhy došlo k jejímu přezbrojení na americké Liberátory. Za doby svého působení napadla 77 pozemních cílů, potopila 5 ponorek a sestřelila 4 letouny. Měla 250 padlých. 35 příslušníků upadlo do zajetí.
312. československá stíhací peruť RAF (№ 312 (CS) Fighter Squadron RAF)
312_EX
  • motto „NON MULTI SED MULTA“ (tzn. NE MNOZÍ, ALE MNOHO – nikoli mnoho mužů, nýbrž mnoho činů)
  • Datum založení: 5. září 1940, Duxford
  • Výzbrojí prošly stíhačky Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire.
  • Nejznámější příslušníci: S/Ldr Alois Vašátko, S/Ldr František Peřina, F/Lt Josef Stehlík
  • Útvar se mohl pochlubit převahou letců s válečnými zkušenostmi z Francie. Vstoupila do závěrečných střetnutí „Bitvy o Británii“. Její letouny nechyběly u Operace Jubilee“ – vylodění u Dieppe – a ofenzivních akcí nad okupovanou Francií. Vrchol činnosti přišel ovšem s vyloděním v Normandii přičemž jednu chvíli operovala z letiště u francouzského Caen. Spolu s 310. perutí podporovala operaci „Market Garden“. Operovala do konce války, když poslední ostrý let uskutečnila při doprovodu bombardérů na Helgoland 19. 4. 1945. Její piloti sestřelili 14 strojů jistě, 9 pravděpodobně a 19 poškodili. Ztráty jednotky činily šest zajatých a 17 padlých (z toho jeden Brit).
  • Přehled činnosti pilotů najdete ZDE
313. československá stíhací peruť RAF (№ 313 (CS) Fighter Squadron RAF)
313_EX
  • motto „JEDEN JESTŘÁB MNOHO VRAN ROZHÁNÍ“ Datum založení: 10. května 1941, Catterick
  • Výzbrojí prošly stíhačky Supermarine Spitfire několika verzí
  • Nejznámější příslušníci: S/L František Fajtl,DFC, P/O Václav Jícha, DFC, S/L Karel Mrázek, F/Lt Stanislav Fejfar
  • Nejmladší peruť létající výhradně na Spitfirech. Prováděla ofenzivní výpady nad okupovanou Francií a doprovázela bombardéry. Kromě akcí nad pevninou operovala nad kanálem „La Manche“ i bránila anglické přístavy. Prováděla denní doprovod amerických bombardérů B-17. Účastnila se aktivního napadání letišť v oblasti Bretaně. S ostatními perutěmi se zapojila do invaze do západní Evropy. Letouny „třistatřináctky“ byly známé mimo jiné karikaturami představitelů nacistického režimu, tradičními kreslenými postavičkami nebo osobními symboly štěstí pilotů, kteří na určitém stroji převážně létali. Peruť ztratila 24 příslušníků, padlých v bojových operacích.
  • Přehled činnosti pilotů najdete ZDE

Sada pamětních mincí „Českoslovenští letci v RAF - Znaky perutí“ z autorské dílny ak. soch. Zbyňka Fojtů a produkce České mincovny je důstojnou vzpomínkou na československé vlastence sedlající britské letouny. Rozhodně patří do sbírky každého fanouška československého vojenství a za její uvedení patří České mincovně poděkování.

Fotografie:

*1 Česká mincovna, a.s.
*2 Česká mincovna, a.s.
*3 Česká mincovna, a.s.
*4 Film „Bitva o Británii“

Znaky perutí ze zdroje:http://czechoslovak-squadrons.webgarden.cz/rubriky/home

Odkazy:

Czechoslovak squadrons http://czechoslovak-squadrons.webgarden.cz/rubriky/home
ČS perutě v RAF https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_perut%C4%9B_v_RAF
Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška https://www.facebook.com/Nada%C4%8Dn%C3%AD-fond-Air-Mar%C5%A1%C3%A1la-RAF-Karla-Janou%C5%A1ka-1670432289860982/
Mezinárodní nevládní organizace „Křížovníci s červeným srdcem-CYRIACI“ http://www.cyriaci.com/
CZECH SPITFIRE CLUB http://www.czechspitfireclub.cz/
Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, o.s. http://www.276.cz/
Památník „Okřídlený lev“ ttps://cs.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A1tn%C3%ADk_Ok%C5%99%C3%ADdlen%C3%BD_lev
Film „Nebeští letci“ http://www.csfd.cz/film/7395-nebesti-jezdci/
Další informace k filmu na  http://jezdci.valka.cz
Film „Hřbitov pro cizince“ http://www.csfd.cz/film/128530-hrbitov-pro-cizince/
Film „Tmavomodrý svět“ http://www.csfd.cz/film/8803-tmavomodry-svet/videa/
Film „Bitva o Británii“ http://fanmovie.cz/valecnefilmy/bitva-o-britanii-battle-of-britain-valecne/
Film „Pěsti ve tmě“ http://www.csfd.cz/film/8602-pesti-ve-tme/prehled/


Tagy:

311 ČS bombardovací peruť Československé letectvo ČS letci ČS perutě RAF Historie RAF

Podobné články:

  • follow us in feedly