RECENZE: Medaile „VZDUŠNÉ SÍLY“

Přibližná doba čtení: min.

14.01.2017 Martin Marek Numismatika

Několikrát během roku věnuji část svého času studiu aukčních katalogů vydávaných pobočkami České Numismatické Společnosti. S ohledem na množství inzerovaných řádků to je někdy poměrně zdlouhavá práce. Je nutné projít seznamy položek daných do přímé aukce i aukce korespondenční. Nicméně často lze narazit na zajímavé tituly. Mince, medaile nebo faleristický materiál. Někdy se nedočkám kýženého výsledku. Jindy narazím na zajímavou nabídku. Tentokrát mě zaujal odkaz na medaili pod názvem „VZDUŠNÉ SÍLY“. Chytlavý název doprovázela velice přístupná cena. Více detailů nebylo k dispozici. Jelikož jsem měl možnost být příslušníkem československého letectva v rámci své vojenské služby, nemohl jsem odolat. A měl jsem štěstí. V aukci moji nabídku nikdo nepřebil. Získal jsem ten lesklý kousek kovu. Mohl jsem se pustit do pátrání.

JAS-39 Gripen

JAS 39C Gripen 211. taktické letky Vzdušných sil AČR (1)

Medaile je oboustranně ražená o průměru 40 mm, šířce 3,26 mm a váze 30,7 g.  Povrch vypadá velmi pěkně. Má zlatavou barvu a vyznačuje se leskem jako jiné ražby v provedení proof. Navzdory tomu není vyrobena z ryzího kovu. Jedná se o postříbřený tombak. Tombak je označení slitiny mědi (84–90 %) a zinku (10–16 %). Znamená to prakticky mosaz s vyšším obsahem mědi. Svými vlastnostmi se výborně hodí na použití ve šperkařství, respektive bižuterii. Medaile byla vykoupena bez obalu. K dispozici není také certifikát s numismatickými údaji. Je otázka, zda vůbec existoval.

army_avers

Averz medaile

Averz je kombinací několika prvků ilustrujících jednu ze složek AČR – vojenské letectvo. Proto v horní části averzu najdeme siluety proudových strojů. Je velmi zajímavé, že svými tvary téměř nepřipomínají žádný z letounů používaný v devadesátých letech dvacátého století u AČR. Vzdáleně lze odhadnout L-39, možná SU-25 nebo ještě lépe v současné době sloužící JAS-39 Gripen. V tom případě by ovšem autor prokázal takřka geniální předvídavost. Nad hřbetem prostředního je vidět objekt ve tvaru písmene „V“ což by mohla být značka autora. Pod siluetami se dále nachází ztvárnění záměrného kříže a palubní desky. To vše prolíná obličej hypotetického letce z profilu v přilbě. V dolním polokruhu se nachází název medaile vyznačený nápisem „VZDUŠNÉ SÍLY“.

army_reverz

Reverz medaile

Reverz v sobě spojuje vyjádření národní příslušnosti naší armády a provázání s historií české státnosti. Národní příslušnost nemůže ztvárnit nic jiné lépe než dvouocasý lev s královskou korunou. Nad lvem se nachází tři typy přileb. První z nich je kónická přilba s nánosníkem tvz. normandská helma, pocházející cca z 11-12 století.  Prostřední ztvárňuje slavnostní přilbu významného českého panovníka PŘEMYSLA OTAKARA II. – „krále železného a zlatého, otce měst“. Poslední je propojkou k současným ozbrojeným silám, když představuje ČS přilbu vz.53. Nápisy obsahuje reverz pouze dva. Nosným je „ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY“ umístěný na pravé straně pod přilbami. Pod ním je znak mincovny. Mezí tímto nápisem a přilbami se nachází opis s jménem autora „VITANOVSKÝ“(a).

army_reverz_detail

Opis se jménem autora

Medaile patří do série vydané pro potřeby Ministerstva obrany ČR. Série byla tvořena celkem třemi tituly. Vyjma popisovaných „Vzdušných sil“ existuje ještě medaile „Pozemní vojsko“ (recenze ZDE) a „Protivzdušná obrana“. Propojovacím prvkem série je v prvé řadě společný reverz. Dále autor, jímž je známý český medailér a akademický sochař Michal Vitanovský. Z jehož dílny vzešlo několik desítek mincí, medailí a dalších uměleckých děl. Popisovaná kolekce medailí vznikla v roce 1994. Vlastní ražba proběhla v Mincovně ve slovenské Kremnici, přičemž vyraženo bylo 600 kusů od provedení. Jaký byl jejich účel, nebo komu byly medaile předávány se bohužel nepodařilo dohledat. Pátrání po těchto detailech bude pokračovat.

Popisovaná medaile je jistě zajímavým střípkem historie souvisejícím se vznikem samostatné Armády České Republiky. Zpracování je velmi kvalitní. Požadované téma je ztvárněno opravdu odpovídající formou. Medaile je pěkná. S ohledem na použitý materiál má hodnotu především sběratelskou.

Za poskytnutí základních informací děkuji akademickému sochaři Michalu Vitanovskému.

 Fotografie:

*2 – https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/Saab_JAS-39_Gripen_%28Czech_Air_Force%29_%286417854291%29.jpg
Ostatní obrázky - Martin Marek

Poznámkový aparát:

Odkazy:

http://www.acr.army.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzdu%C5%A1n%C3%A9_s%C3%ADly_Arm%C3%A1dy_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky
http://www.premysl-otakar-ii.com
http://www.michal-vitanovsky.cz/
http://www.mint.sk/

 


Tagy:

AČR ČS letci Historie Investiční medaile

Podobné články:

  • follow us in feedly